Notice: Trying to access array offset on value of type null in /home/serd7175/public_html/wp-content/themes/appyn/functions.php on line 1451

Facebook’un yeni ismi ve logosu açıklandı!

TELEGRAM
0/5 Oy yok

Bu uygulamayı bildir

Tanım

Facebook’un yeni ismi ve logosu açıklandı!

Facebook, bugün ‘Facebook Connect 2021’ aktifliğini gerçekleştirdi. Aktiflikte konuşan şirket kurucusu ve CEO’su Mark Zuckerberg, çılgın projesi Metaverse konusundaki yatırımlarını aktardı. GTA San Andreas’tan Instagram’a, WhatsApp’a ve NFT’ye kadar günlük hayatta bir halde oynadığımız oyunlar, kullandığımız hizmetlerin büyük çoğunluğu internetin geleceği olarak tanımlanan Metaverse’te yer alacak.

Aktifliğe saatler kala şirketin ABD, Menlo Park’taki genel merkezi önündeki tabelalardan ‘FACEBOOK’ logosunu kaldırdığı tez edilmişti. Günün erken saatlerinde toplumsal medyaya yansıyan sızıntılar yanlışsız çıktı. Bu gelişmenin sırrı çözüldü.

Facebook tekrar markalaştı: ‘Meta’ karşımızda

Mark Zuckerberg, günler evvel ‘yeni Facebook ismi’ olarak basına yansıyan o gelişmeyi duyurdu. Facebook, Instagram, WhatsApp, Oculus ve Messenger platformlarının Meta isimli yeni çatı şirket altına girdiğini açıkladı. “Bugün bir toplumsal medya şirketi olarak görülüyoruz” diyen Zuckerberg, Facebook’un ikonik bir toplumsal medya markası olduğunu ekleyerek gelecekteki maksatlarından bahsetti.

Facebook’un yeni ismi ve logosu açıklandı!
Meta şirketinin logosu

Mark Zuckerberg, Facebook’un, şirket olarak yatırım yaptıkları ve üzerinde çalıştıkları tüm projeleri kapsayamadığını belirtti. “Şu anda markamız tek bir eserle o kadar özdeşleşti ki, bırakın önümüzdeki periyotları, bugün bile yaptığımız şeyleri tam olarak temsil etmesi imkansız.” diyen Zuckerberg, gelecekte Metaverse yüklü bir şirket olarak anılmak istediklerini vurguladı.

“Artık Metaverse vizyonumuza odaklanacağız”

“Kimliğimizi ve inşa etmeyi umduğumuz geleceği yansıtmak ismine şirketimizin artık Meta olduğunu paylaşmaktan gurur duyuyorum” sözleriyle yeni haberi duyuran Mark Zuckerberg, “Uygulamalarımız da dahil olmak üzere tüm eserlerimiz artık yeni bir vizyonu paylaşıyor; Metaverse’ü hayata geçirmek.” açıklamasını yaptı.

Facebook’un yeni ismi ve logosu açıklandı!
Facebook genel merkezindeki tabela değişti – Fotoğraf: The Verge

Mark Zuckerberg artık Facebook yerine külliyen Metaverse kavramına odaklanacaklarını duyurdu. Bu bağlamda da, Oculus üzere eser ve hizmetlerindeki Facebook hesabı zorunluluğunun kalkacağını belirten Zuckerberg, böylece platformu geri planda tutacaklarının sinyallerini vermiş oldu. Ayrıyeten eserlerinde bundan bu türlü yeni markanın yani Meta’nın ön plana çıkacağını belirtti.

APK indir  Twitter, Spaces özelliğini geliştirmeye devam ediyor!

Meta’nın logosu, şimdiden Facebook Newsroom sayfasına yerleştirildi. Fakat facebook.com domaini aracılığıyla ulaşılan toplumsal medya platformunda rastgele bir değişiklik gerçekleşmedi. Burada her vakit olduğu üzere Facebook logosu yer almaya devam ediyor. Birebir halde Instagram ve WhatsApp’ın internet sitelerinde de rastgele bir yenilik bulunmuyor.

Pekala Metaverse ne manaya geliyor?

Metaverse kavramı, şirketin Twitter hesabında “sosyal irtibatın yeni yolu” olarak tanımlanıyor. Bildiğiniz üzere Facebook, Instagram ve WhatsApp uygulamaları sayesinde dünyanın neresinde olursa olsun, iki ‘gerçek’ insan birbiriyle ‘sanal’ ortamda irtibat kurabiliyor. Bunun da ötesinde Facebook, ‘Birlikte İzle’ üzere özelliklerle tıpkı anda birden fazla insanın bir arada dizi/film izlemesine dahi imkan sağlıyor.

Facebook’un yeni ismi ve logosu açıklandı!
Metaverse cihanında toplantı yapmaktan oyun oynamaya, her şey mümkün

Artırılmış Gerçeklik (AR) ve Sanal Gerçeklik (VR) teknolojilerini merkezine alan Metaverse ise, sanal ve gerçek dünya ortasındaki etkileşimi bir adım öteye taşımayı hedefliyor. Bu projeyle birlikte hayatımıza ‘sanal ortamlar’ girecek. Örneğin WhatsApp’ta küme oluşturur üzere, arkadaşlarınızın katılabildiği sanal bir cihan yaratacaksınız ve AR gözlükleri kullanarak birbirinizle gerçekmiş üzere vakit geçirebileceksiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Facebook Yorumları