Notice: Trying to access array offset on value of type null in /home/serd7175/public_html/wp-content/themes/appyn/functions.php on line 1451

Genetikçi başarılı olursa yünlü mamut tekrar dünyaya dönecek

TELEGRAM
0/5 Oy yok

Bu uygulamayı bildir

Tanım

Genetikçi başarılı olursa yünlü mamut tekrar dünyaya dönecek

Hayli merak uyandıran bir projeyle yünlü mamut tekrar hayata döndürülmeye çalışılacak. Pekala lakin nasıl? İki yıl evvel seri teknoloji teşebbüsçüsü Ben Lamm, ünlü Harvard genetikçisi George Church‘e ulaştı. İkili Boston’da Church’ün laboratuvarında bir ortaya geldi. Nihayetinde Colossal isimli teşebbüsü duyurdular.

Colossal’ın gayesi bir oldukça çılgın; jenerasyonu tükenmekte olan Asya fillerini Kuzey Kutbu sıcaklıklarına dayanacak formda genetik mühendisliği sayesinde soyu tükenmiş yünlü mamut gibisi yeni bir hayvan cinsine geliştirmek. Proje yıllardır sürüyor fakat kimse onu hayata geçirmek için kâfi fonu vermemişti. Artık, çeşitli yatırımcılardan ve CEO Lamm’dan 15 milyon dolarlık yatırım aldı.

Altı yıl içinde yünlü mamut dolaşabilir

Yünlü mamutun soyu 10 bin yıl evvel büyük ölçüde tükendi. Son popülasyonlar yaklaşık 4 bin yıl öncesine kadar hayatta kaldı. Genetikçi Church, CNBC’ye verdiği demeçte, geliştirecekleri buzağının altı yıl kadar kısa sürebileceğini söyledi.

Genetikçi başarılı olursa yünlü mamut tekrar dünyaya dönecek

İkili teşebbüsün hedefini da açıkladı. “Kuzey Kutbu‘nun tekrar vahşileştirilmesinde yararlanabileceğimiz, kendi ortalarında çiftleşebilen mamut sürüleri oluşturmak.” dediler. Yani metan dolu permafrost’un erimesini yavaşlatarak global ısınmayı yavaşlatabileceklerini söylüyorlar.

Ayrıyeten bu teknolojilerin çok sayıda insanın meselesini çözeceğini de argüman ediyorlar. Genetikçi, “Sentetik biyoloji, petrol ve plastik temizliğinden karbon tutulmasına ve çok daha fazlasına kadar büyük sıkıntıları çözebilecek yeni ömür formları geliştirmemize müsaade verecek. Doku reddini çözmek ve yapay rahimler geliştirmek, tüm beşerler için ömrü güzelleştirmeye ve uzatmaya yardımcı olmaya devam edecek.” biçiminde konuştu.

Herpes virüsüne dirençli olacak

APK indir  Facebook’un yeni ismi ve logosu açıklandı!

Bu ortada genetik olarak yünlü mamut, Asya filine çok benzeri. Asya fillerinin kuşağı tükenme tehlikesiyle karşı karşıya olduğu için teşebbüste bu çeşidi korumak istiyorlar. Church, “Asya filini tehlikeye atan iki ana şey var. Biri herpes virüsü. Oburu ise insanlara yakınlık. Bu yüzden her ikisini de düzeltmek ve onlara kuzey Kanada, Alaska ve Sibirya üzere neredeyse hiçbir insanın olmadığı yeni bir alan vermek istiyoruz.” dedi.

Genetikçi başarılı olursa yünlü mamut tekrar dünyaya dönecek

Yani Colossal, herpes virüsü direnci ve çok soğuklara dayanma kabiliyeti ile genetiği değiştirilmiş bir Asya fili tasarlamayı amaçlıyor. Bu hayvanın yünlü mamut üzere görünüp davranacağını ekliyorlar.

Kulağa bilim kurgu üzere geliyor fakat Church, Asya filini genetik olarak değiştirebileceğinden emin olduğunu söyledi. Zira domuzlarla misal genetik manipülasyon ve hücrelerinde 42 genetik düzenleme yaptığını belirtti. Genetiği değiştirilmiş domuzların, üç hastanede klinik öncesi denemelerde organ nakli için kullanılabilecek kadar sağlıklı olduğunu da ekledi.

Genetiği değiştirilmiş fil, evvel mühendislik eseri bir endometriyuma yerleştirilecek. Daha sonra, Philadelphia bilim insanlarının 2017’de genetiği değiştirilmiş bir kuzu yetiştirmek için kullandığı yapay rahme benzeyen bir torbada büyüyecek.

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Facebook Yorumları