Notice: Trying to access array offset on value of type null in /home/serd7175/public_html/wp-content/themes/appyn/functions.php on line 1451

iOS 15 çıkış tarihi resmen açıklandı

TELEGRAM
0/5 Oy yok

Bu uygulamayı bildir

Tanım

iOS 15 çıkış tarihi resmen açıklandı

Apple, geçtiğimiz aylarda duyurusunu yaptığı iOS 15 çıkış tarihini resmen açıkladı. iPhone 13 serisini piyasaya duyuran Apple, tıpkı vakitte en yeni işletim sisteminin de ne vakit çıkacağını da paylaştı.

Kullanıcılar için yepisyeni özellikler ve geliştirmeler içeren iOS 15, bir müddettir beta basamağındaydı. Neyse ki beklenen gün geldi ve Apple, iOS 15’in kullanıcılara hangi tarihte ulaşacağını açıkladı. Buna nazaran iPhone’lar için en yeni işletim sistemi iOS 15, gelecek hafta herkese açık olarak yayınlanacak. Böylelikle kullanıcılar iPhone’ların da en yeni özellikleri deneyimleme fırsatını yakalayacak.

iOS 15 çıkış tarihi 20 Eylül olarak açıklandı

Apple, iOS 15 çıkış tarihini 20 Eylül olarak belirledi. Kullanıcılar, bu tarih itibariyle yeni güncellemeyi aygıtlarına indirip yükleyebilecekler. Güncellemeden yararlanacak aygıtlar ise şöyle:

 • iPhone 12 Pro Max
 • iPhone 12 Pro
 • iPhone 12
 • iPhone 12 küçük
 • iPhone 11 Pro Max
 • iPhone 11 Pro
 • iPhone 11
 • iPhone XS Max
 • iPhone XS
 • iPhone XR
 • iPhone X
 • iPhone 8 Plus
 • iPhone 8
 • iPhone 7 Plus
 • iPhone 7
 • iPhone 6s Plus
 • iPhone 6s
 • iPhone SE 2
 • iPhone SE

iOS 15 ile gelen yenilikler

FaceTime

Android ve Windows kullanıcıları nihayet FaceTime aramalarına katılabilecekler. WWDC açılış konuşması sırasında Apple, kullanıcıların Android aygıtlardan ve Windows PC’lerden arama yapabilmeleri için FaceTime’ın web’de kullanılabileceğini duyurdu. Manzaralı arama hizmeti daha evvel sırf iOS ve Mac aygıtlarla sonluydu.

iOS 15 çıkış tarihi resmen açıklandı

Apple, bu güncellemeyle FaceTime’ı biraz daha Zoom gibisi bir imajlı arama hizmetine dönüştürdü. FaceTime ayrıyeten; evvelce beşerlerle paylaşabilmeniz ve gerçek vakitte katılabilmeniz için planlanmış bir aramanın irtibatını almanıza da artık müsaade verecek.

iOS 15 çıkış tarihi resmen açıklandı

Bir öteki yenilik ise FaceTime için geliyor. iOS 15 ile birlikte FaceTime, artık görüntü için ızgara görünümü ve portre modu özelliğine kavuştu. Buna ek olarak ses içinde tekrar; aramaları daha doğal hale getirmek için yeniden Uzamsal ve uyarlanabilir yalıtım dayanağı de eklendi.

iOS 15 çıkış tarihi resmen açıklandı

Apple, iOS 15 güncellemesiyle birlikte kullanıcılar ortasındaki ilişkiyi daha düzgün bir hale getirdi. Şirket, Share Play aracılığıyla artık FaceTime görüşmelerinde çeşitli TV gösterileri, Apple Music üzere uygulamaların eşzamanlı olarak paylaşılması içinde bir dayanak ekledi. Bu sayede sizler de FaceTime’de görüşme yaptığınız sırada, yakınınızla ekranınızı paylaşabilirsiniz. Lakin bu özellik birinci sürümde piyasaya sürülmeyecek.

iOS 15 çıkış tarihi resmen açıklandı

Bildirimler

APK indir  Apple, iOS 14.8 güncellemesini yayınladı: İşte değişiklikler

Yeni iOS sürümü ile birlikte Bildirim özelliği de değişti. Daha büyük ikonlar ile karşımıza çıkan iOS 15’te Bildirim Özeti özelliği yer almakta. Düşük öncelikli bildirimleri bir ortaya toplayan özelliğe bireylerden gelen bildirimler dahil edilmeyecek. Yapay zeka dayanaklı özellik sayesinde yalnızca görmek istediğiniz bildirimler ekranda yer alacak. Ayrıyeten kullandığınız odaklanma moduna nazaran ana ekran da değişecek.

iOS 15 çıkış tarihi resmen açıklandı

iOS 15 ile OCR tarama yapılabilecek

iOS 15’te yer alan Live Text (Canlı Metin) özelliği sayesinde, 3. parti uygulamalara gereksinim duymadan OCR (Optik Karakter Tanıma) teknolojisini kullanmak mümkün.

iOS 15 çıkış tarihi resmen açıklandı

Bir öteki geliştirme de Spotlight tarafında gerçekleşti. Yüklü olarak bireyler için kullanılan Spotlight, iOS 15 ile birlikte fotoğrafları da kapsayacak. Ayrıyeten Spotlight ile aktör, sinema ve müzik üzere sonuçları da listeleyebileceksiniz.

Fotoğraflar anılarınıza ehemmiyet veriyor!

iOS 15 ile birlikte gelen yeni özellikler sayesinde Fotoğraflar uygulamasında anılarınızı düzenleyebileceksiniz. Memory Mixes ismi verilen yeni özellik, anılarınızı görüntü haline getirerek güçlü işlemci sayesinde süratli bir biçimde izlemenize imkan sağlayacak. Ayrıyeten yaptığınız görüntülerde Apple Music‘te yer alan modülleri kullanabileceksiniz.

iOS 15 ile araç kilidinizi açın

iOS 15 çıkış tarihi resmen açıklandı

UWB anahtar özelliği sayesinde akıllı telefonunuzu araç, mesken ve otel üzere birçok alanda anahtar olarak kullanabileceksiniz. Apple, bu özellik için BMW başta olmak üzere otomotiv üreticileri, Schlage ve Kastle üzere akıllı kilit üreten şirketler ile mutabakat sağladı.

iOS 15 çıkış tarihi resmen açıklandı

Yeni iOS sürümüyle birlikte Digital ID özelliği geliyor. Kullanıcılar, iPhone’ları kullanarak kimliklerini taradıktan sonra telefon üzerinden kullanabilecek.

Yeni Saklılık Özellikleri

iOS 15, kullanıcı bilgilerini müdafaaya yardımcı olmak için daha da fazla saklılık kontrolünü getirdi. Aygıt içi konuşma algılama özelliği sayesinde Siri isteklerindeki sesler; varsayılan olarak büsbütün iPhone’da işleniyor ve performans önemli ölçüde yükselişe geçiyor.

iOS 15 çıkış tarihi resmen açıklandı

Mail Privacy Protection özelliği; göndericilerin bir mail’in açılıp açılmadığını öğrenmelerini önlüyor ve göndericilerin kullanıcının pozisyonunu öğrenmesini yahut IP adresine nazaran kullanıcının profilini oluşturmasını engellemek için IP adreslerini gizlemekte.

APK indir  WhatsApp beklenen özelliğini Türkiye’de kullanıma sundu!

Uygulama Saklılık Raporu son yedi günde; uygulamalara verilen pozisyon, fotoğraflar, kamera, mikrofon ve şahıslara erişim müsaadesinin nasıl kullanıldığına ve diğer hangi alan isimleriyle irtibat kurulduğu hakkında genel bir özet sunacak. Bu da kapalılık konusunda kullanıcıların başındaki soru işaretlerini giderecek.

Haritalar

Apple’ın WWDC21 etkinliğinde tanıttığı yeni Haritalar uygulaması birinci olarak İspanya, Portekiz, İtalya ve Avustralya’da kullanılabilecek. Etkileşimli dünya ismi verilen özellik sayesinde ticari bölgeler ve binalar hakkında daha fazla detay paylaşılacak.

iOS 15 çıkış tarihi resmen açıklandı

Apple Haritalar uygulaması; yükseklik, yol renkleri ve özel tasarlanmış yerler haricinde yeni bir gece modu ile geliyor 3 boyutlu dizaynıyla dikkat çeken Haritalar için CarPlay özelliği ise 2021 yılının son çeyreğinde kullanıcılara ulaşacak.

iOS 15 çıkış tarihi resmen açıklandı

Bilhassa yürüyüş esnasında daha uygun bir tecrübe sağlamak isteyen Apple, Haritalar uygulamasına binaların da yer aldığı AR özelliğini ekledi.

Hava Durumu

iOS 15 çıkış tarihi resmen açıklandı

Hava durumu; yeni bir tasarım, yüksek çözünürlüklü uygulama içi harita ve yeni art plan animasyonlarına sahip. Bu ayrıyeten Yeni tasarım şartlarına nazaran de değişlik yapmakta.

Notlar

iOS 15 çıkış tarihi resmen açıklandı

Notlar uygulaması, kullanıcı tarafından oluşturulan etiketlerle notları süratle kategorilere ayırmayı kolaylaştırıyor. Bahsetmeler özelliği ise paylaşılan notlardaki üyelerin değerli güncellemeler olduğunda birbirlerini haberdar edebilmesini sağlıyor. Yepisyeni Aktiflik görünümü, paylaşılan bir notun yakın geçmişini gösteriyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Facebook Yorumları