Notice: Trying to access array offset on value of type null in /home/serd7175/public_html/wp-content/themes/appyn/functions.php on line 1451

NASA, astronot giysilerini dev silahlarla test ediyor

TELEGRAM
0/5 Oy yok

Bu uygulamayı bildir

Tanım

NASA, astronot giysilerini dev silahlarla test ediyor

ABD Havacılık ve Uzay Ajansı (NASA), astronotların Ay vazifelerinde giyeceği giysilerin test evresine geçti. 1961’de birinci vazifeyle başlayan Apollo projesinde son uçuş 1972’de oldu. O tarihten bu yana Ay’a beşerli uçuşlar yapılmadı. Lakin Mars, Jüpiter ve öbür pek çok gezegene uzun yıllardır olan ilginin akabinde artık uzay ajansı, Ay’a dönüş vaktinin geldiğini belirtiyor.

2024’te Artemis misyonu ile ajans, Ay’a bir bayan ve bir erkek astronot göndermeyi planlıyor. Pekala, çalışmalar ne durumda? İşte uzay giysilerinin testleri…

NASA, uzay giysilerini Ay taşlarıyla da test etti

Ajansın yayımladığı son açıklamaya nazaran bilim takımları, uzay giysisini adım adım ilerletiyor. Testin bir modülü olarak, NASA’nın Glenn Araştırma Merkezinin Balistik Tesir Laboratuvarındaki mühendisler, giysilere ateş açarak vuruyor. Araştırmacılar, bu testin nedenini de açıkladı; mikrometeorit çarpmaları üzere dünya dışı tehlikeleri canlandırıyorlar.

NASA, astronot giysilerini dev silahlarla test ediyor
(Foto: NASA)

Balistik Tesir Laboratuvarının teknik başkanı Mike Pereira, açıklamasında, “Eğer çarpan cisim basınçlıysa, sızıntının büyüklüğüne bağlı olarak bu felaket olabilir. Bu tıp balistik darbe testinin yapılması, ekipman ve materyal güvenilirliğini sağlamak için çeşitli NASA havacılık ve uzay keşif misyonları için çok değerli.” dedi.

Ay ortamını daha uygun simüle etmek için takım, neredeyse bir uzay boşluğunda ateş açtı. Araştırmacılar ayrıyeten yüksek süratli kameralar kullanarak darbeyi kaydetti. Bunun dışında takım, gelecekteki astronotların kalıcı barınaklar inşa etmek için kullanabilecekleri inşaat gereçlerini de kıymetlendiriyor.

Giysilerin bu cins inşaat gereçlerine karşı nasıl dayandığını görmek için test yaptılar. Giysilerin üzerine yapay Ay taşları düşürdüler. Pereira ve takımı, NASA’nın yaklaşmakta Artemis misyonları için en âlâ kumaşları ve materyalleri belirleye çalışıyor.

APK indir  Uzay istasyonundaki su, astronotların sıhhatini tehlikeye atıyor!

ETİKETLER

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Facebook Yorumları