Notice: Trying to access array offset on value of type null in /home/serd7175/public_html/wp-content/themes/appyn/functions.php on line 1451

Termal macun seçerken dikkat edilmesi gerekenler

TELEGRAM
0/5 Oy yok

Bu uygulamayı bildir

Tanım

Termal macun seçerken dikkat edilmesi gerekenler

Bilgisayarlarımızın sıcaklıklarını, stabilitesini ve performanslarını dengelemek ismine belli modüllerde termal macun kullanılıyor. Bu macun, vakit içerisinde değiştirilmediğinde ise yüksek ısınmalara ve performans kayıplarına neden olabiliyor. Pekala uygun macun nasıl seçilir, nasıl uygulanır? Ayrıntıları yazımızda..

Isı iletkenlik pahalarını denetim edin

Her macunun kalitesi ve ısı iletkenlik bedelleri (W/mK) değişkenlik göstermektedir, bu durumda da kullanacağınız macunu düzgün seçmeniz gerekir. Isı iletkenlik kıymeti düşük olan bir termal macun, makûs performans göstererek aygıtınızda daha fazla ısınmaya neden olabilir. Bunu önlemek ismine almak istediğiniz macunun kullanıcı yorumlarına ve ısı iletkenlik kıymetlerini denetim etmeyi unutmayın.

Termal macun seçerken dikkat edilmesi gerekenler

İçindeki materyalleri denetim edin

Farklı termal macun modelleri ve çeşitleri vardır. Bunlar silikon, gümüş-altın ve elmas olarak 4 kategoriye ayrılır. Ama sıvı metal macunlar her bilgisayar için uygun değildir, ayrıyeten dikkatli kullanılması gerekir. Aslında standart bir konut kullanıcısı için termal iletkenlik pahası yüksek bir silikon termal macun kâfi olacaktır. Tekrar de farklı süreçler de uygulayacaksanız (delid gibi) bu durumda gümüş-altın karışımlı termal macunlar kullanmanız gerekecektir.

Termal macun seçerken dikkat edilmesi gerekenler

Laptoplar için macun seçerken dikkat edin

Laptopların içerisinde çoklukla çok ince yapıda bir termal macun ya da kullanım ömrü daha uzun olan termal ped bulunur. Bu eserlerin hepsi vakitle deformasyona uğrayabilir ve bakıma muhtaçlık duyar. İşte bu noktada birtakım kullanıcılar uzun ömürlü ve tesirli olması ismine gümüş-altın karışımlı sıvı metal termal macunları tercih etmektedir. Lakin bu uygulama hayli yanlış. Gümüş-altın karışımlı macunlar elektriği iletir, bu durumda da bilgisayarınızın bakır soğutma borusundan geçen elektrik, işlemciniz ve ekran kartınıza ziyan vererek bilgisayarınızı makûs etkileyebilir. Buna pürüz olmak için kaliteli bir silikon termal macun kullanmanız daha sağlıklı olacaktır.

Termal macun seçerken dikkat edilmesi gerekenler

Fazla sürmek performans arttırmaz

APK indir  Special Forces Group 2 Para Hileli Mod Apk indir android

Macunu bol ve kalın sürmek karşıt tesir yaratarak ısı iletkenliğinin düşmesine ve daha çok ısınma yapmasına neden olur, bundan dolayı fazla macun kullanmayın. Az bir ölçü macunu işlemci ya da ekran kartınızın üzerine sıkın ve ince bir katman ile yayın. Bu biçimde hem macunu bitirmemiş olursunuz hem de daha yeterli bir performans elde edebilirsiniz.

Termal macun seçerken dikkat edilmesi gerekenler

Macunu uygularken dikkatli olun

Macunu uygularken dikkat etmeniz gereken birtakım noktalar vardır, macun şayet anakart ya da uygulayacağınız devre elemanının dışına taşarsa ya da kaza yapıtı rastgele bir yere dökülürse bu sisteminize ziyan verebilir. Zira silikon macunların da az da olsa bir elektrik iletkenliği bulunmaktadır ve bu da biraz risk oluşturabilir.

W/mK neden kıymetli?

Üstte bahsedildiği üzere termal macun seçerken W/mK pahasına çok değinmiştik. W/mK bedelinin kıymeti, sisteminizin ve bileşenlerinizin ısındığı vakit yüksek ısı iletkenliği oluşturmasıdır. Donanım ve bileşenler bu ısıyı W/mK kıymeti yüksek bir macun ile daha sağlıklı bir halde gerekli soğutma bileşenlerine aktarıp, oradan da sıcaklığın dışarı atılmasında büyük rol oynar. Kıymeti düşük bir macun satın aldığınızda, ısı gerektiği formda aktarılamaz ve devre elemanlarında oluşan yüksek ısı, performans kayıplarına yol açar. İşte bu yüzden, W/mK kıymeti yüksek bir termal macun seçmek çok kıymetlidir.

Hakkında bir yorum "Termal macun seçerken dikkat edilmesi gerekenler"

  1. Geri bildirim: Infinite Flight, - Uçuş Simulatörü INFİNİTE FLİGHT SİMULATOR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Facebook Yorumları