Notice: Trying to access array offset on value of type null in /home/serd7175/public_html/wp-content/themes/appyn/functions.php on line 1451

Tesla’nın piyasa değeri dudak uçuklattı! İşte son durum

TELEGRAM
0/5 Oy yok

Bu uygulamayı bildir

Tanım

Tesla’nın piyasa değeri dudak uçuklattı! İşte son durum

Tesla, 2000’li yıllarda attığı mert adımlarla bugünün en değerli araba üreticilerinden biri haline geldi. Büsbütün elektrikli arabalar üreten şirketin piyasa bedeli, büyük bir eşiğe ulaştı. Teknoloji devleri için klişeleşmiş bir dönüm noktası olan 1 trilyon dolar piyasa pahası, artık Tesla’nın geride bıraktığı bir eşik.

Tesla, artık 1 trilyon dolar piyasa bedeli sahibi

Şirket 2003 yılında kurulmuş olsa da birinci arabası olan Tesla Roadster’ı 2008 yılında piyasaya sürdü. Akabinde gelen Tesla Model S ile araba kesiminde bir ihtilal yaşanmıştı. Bu ihtilalden beri elektrikli arabalar kesime ilham oldu ve öteki otomotiv devleri, elektrikli araç üretmek için yarışa girdi. Bir değişimi başlatan Tesla’nın artık 1 trilyon bedeli aştı.

Tesla’nın piyasa değeri dudak uçuklattı! İşte son durum

Tesla’nın pay fiyatı 25 Ekim akşamında 1000 doları aşmış bulunuyor. Son 24 saatin grafiğine baktığımızda pay fiyatında yüzde 10.75 üzere dev bir artışın yaşandığını görüyoruz.

Tek siparişte 100.000 adet Tesla Model 3!

Tesla bugün hem pay fiyatını 1000 dolar üzerine çıkarmasını ve piyasa kıymetini 1 trilyon dolara çıkarmasını tek bir siparişe borçlu. Şu sıralar mali sıkıntılar yaşadığı bilinen Hertz firması, 100.000 adet Tesla Model 3 sipariş ettiğini açıkladı. Tesla’nın bu klasikleşmiş modelinin çıkışından beri 800.000 civarı sattığını düşünürsek, tek sipariş için 100.000 hayli fazla. Bloomberg’e nazaran bu dev sipariş, Tesla’ya 4.2 milyar dolar kazandırdı. Kimi kaynaklar, gelirin 4.3 milyar bandında olduğunu söylese de her halükarda büyük bir çıkar kelam konusu.

Tesla’nın piyasa değeri dudak uçuklattı! İşte son durum

Kuruluşu 1918’e dayanan araba kiralama şirketi Hertz, satın aldığı bu Tesla’larla filosunu ‘elektriklendirmekte’ kıymetli bir adım atmış oldu. Şirketin süreksiz CEO’su Mark Fields’ın, 100.000 Model 3 siparişini açıklamasından sonra filolarının geri kalanının da ilerleyen yıllarda yenileneceğini kendisinden duyduk.

Hertz, 100.000 adet Tesla Model 3 ile ne yapacak?

APK indir  Tesla, AMD Ryzen işbirliğinde yeni adım 2021**

Tesla Model 3, günümüzün en tanınan arabalarından bir tanesi. Bu klasikleşmiş sedan, ülkemizde kendini pek göstermese de Avrupa’da hayli tercih ediliyor. Elektrikli araba denince akla birinci gelen ve sınıfına nazaran ‘aşırı’ olmayan Model 3, muhtemelen uzun yıllar daha yollarda olacak.

Tesla’nın piyasa değeri dudak uçuklattı! İşte son durum

Görünüşe nazaran Hertz, kiralama filosunu elektrikli arabalarla donatmak istedi ve bunun için uygun gördükleri araba de Tesla Model 3 oldu. Kelam konusu satın alımın tamamlanması ve araçların filoya eklenmesi ne kadar sürer bilmiyoruz lakin bu değişim, bölüm için kıymetli bir adım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Facebook Yorumları