Notice: Trying to access array offset on value of type null in /home/serd7175/public_html/wp-content/themes/appyn/functions.php on line 1451

YouTube’dan çocuklara yönelik video yayınlayanlara uyarı!

TELEGRAM
0/5 Oy yok

Bu uygulamayı bildir

Tanım

YouTube’dan çocuklara yönelik video yayınlayanlara uyarı!

Günümüzde ebeveynlerin sıkça muhtaçlık duyduğu platformlardan biri YouTube. Çocukların ilgisini çeken milyonlarca görüntüyü bünyesinde barındıran platform, çocuk görüntüleri için ebeveynlerin bir numaralı tercihi pozisyonunda. Şayet daha evvel çocuklara yönelik görüntülere denk geldiyseniz kimi durumların hudut bozucu olduğunu fark etmiş olabilirsiniz.

YouTube bundan sonra düşük kaliteli olarak nitelendirdiği çocuk görüntülerine karşı yaptırım uygulayacağını duyurdu. Pekala platformun düşük kaliteden kastı ne? Haberimizde açıkladık.

YouTube, düşük kaliteli görüntüleri öne çıkarmayacak

Çocuklar, toplumsal medya pazarlaması için tehlikeli bir kitle. Yetişkinlerin tersine çok kolay kandırılabiliyorlar ve birtakım ticari çalışmaların farkında olmuyorlar. Çocuklara yönelik olarak hazırlanan görüntülerde son periyotta ticari emellerin ne kadar ön planda olduğunu fark etmiş olabilirsiniz. YouTube, içerik üreticilerine bununla ilgili ikaz yapmak için bildirim gönderdi.

YouTube’dan çocuklara yönelik video yayınlayanlara uyarı!

Gönderilen bildirimde yaptırıma maruz kalacak görüntüler tam olarak açıklanmasa da onlardan düşük kaliteli olarak bahsediliyor. YouTube’un bu tarifi muhtemelen teknik kalitenin yanı sıra içerik kalitesini de kapsıyor. Ayrıyeten çocuklara yönelik görüntülerde olumsuz örnek olabilecek davranışlar görmek de mümkün. Bu görüntüleri çocuklar izlediği için hakikat ile yanlış ortasındaki farkı görmeleri pek mümkün olmuyor. Bu da çocukların gelişiminde bir iz olarak kalabilir.

YouTube Kids platformunda çocuklara yönelik görüntülerin tamamı barınmakta. YouTube şu an çoğunlukla ticari emellerin ön plana çıkarılmasına değinse de ilerleyen haftalarda siyaset değişiklikleri yapılabilir. Ne üzere standartlarda değişimler olacağını merakla bekliyoruz.

Para kazanma sistemi değişiyor

Çocuklar için hazırlanan görüntüler rahatlıkla milyonlarca izlenmeye ulaşabilmekte. Basitçe milyonlarca ve hatta bazen milyarlarca izlenmelere ulaşabilen bu görüntülerde daha farklı bir para kazanma sistemi uygulanacak. YouTube şu an fazla ayrıntı paylaşmasa da içerik kalitesine nazaran fiyat ödeneceğini söylüyor. Bu da içerik üreticilerinin kurallara daha fazla uyması gerektiği manasına gelmekte.

APK indir  YouTube, tarihin en ünlü memlerinden birini yayından kaldırdı!
YouTube’dan çocuklara yönelik video yayınlayanlara uyarı!

Şu an gözdağı boyutunda yapılan ikazlar muhtemelen yavaş yavaş tesir gösterecektir. Şayet bir içerik üreticisiyseniz ve çocuklara yönelik görüntüler oluşturuyorsanız YouTube’un topluluk kurallarına daha fazla itina göstermeniz gerekebilir.

Sizler YouTube Kids’te yayınlanan içeriklere güveniyor musunuz? Yorum bırakabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Facebook Yorumları