Süper otomobil üreticisi, çip krizinde rekor kırdı

TELEGRAM
0/5 Oylar: 0
Bu uygulamayı bildir

Tanım

Süper otomobil üreticisi, çip krizinde rekor kırdı

Pandemi süreciyle birlikte ortaya çıkan çip krizi, başta akıllı telefon piyasası olmak üzere birçok dalı derinden etkiledi. Lamborghini, yaşanan çip krizine karşın kendi rekorunu kırarak üretimini artırdığını açıkladı.

En çok ziyan gören dallardan biri olan araba piyasasında üretim kahrı yaşandı. 2020 yılının sonlarına gerçek üretime orta veren kimi üreticilerin ekonomik kriz nedeniyle satış sayıları önemli oranda düştü.

Pandemide yaşanan çip krizinin galibi Lamborghini oldu

Geçtiğimiz yıl ortaya çıkan çip krizi, büyük otomotiv üreticileri dahil olmak üzere birçok markanın üretimin aksamasına sebep oldu. Volkswagen Group bünyesindeki Skoda, Çek Cumhuriyeti’ndeki faaliyetlerini yıl sonuna kadar durdurma kararı aldıklarını açıkladı.

Süper otomobil üreticisi, çip krizinde rekor kırdı

Volkswagen Group bünyesindeki bir öbür firma olan Lamborghini, yılın birinci 9 ayında yaptığı rekor teslimat sayısı ile gündeme geldi. Ocak ayından Eylül ayının sonuna kadar dünya çapında toplam 6.902 adet satış gerçekleştirdiklerini belirten firma, kendi rekorlarını kırdığının altını çizdi.

Geçen yılın tıpkı periyoduna nazaran yüzde 23’lük artış ile dikkat çeken satış sayısı, 2019 yılından yaklaşık yüzde 6 daha yüksek. Şimdi tüm siparişleri teslim etmediklerini belirten yetkililer, bu yıl tekrar rekor kıracaklarını açıkladı.

Süper otomobil üreticisi, çip krizinde rekor kırdı

Avrupa, Orta Doğu ve Afrika’yı kapsayan EMEA bölgesinde yılın birinci üç çeyreği toplam 2.622 satış gerçekleştiren şirket, 2020 yılına nazaran yüzde 17 artışla kapattı. Bu yıl da şirket için en kıymetli bölge olan EMEA, satış sayısı ile şirket beklentilerini ziyadesiyle karşıladı.

İkinci sırada yer alan Amerika bölgesi, 2.407 satış sayısı ile Asya-Pasifik bölgesini geride bırakmayı başardı. Üçüncü sırada yer alan Asya-Pasifik bölgesi ise 1.837 satış sayısı ve yüzde 28 artış ile yılın birinci 9 ayını bitirdi.

4.085 satış sayısı ile muhteşem araba üreticisinin 2021 yılında da gözdesi haline gelen Urus, geçtiğimiz yıllardaki geleneğini devam ettiriyor. Huracan, 2020’ye nazaran yüzde 28 artışla 2.136 satışla ikinci oldu. Lamborghini’nin söylediğine nazaran Aventador, 681 adet teslimatla üçüncü oldu.

ETİKETLER

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Facebook Yorumları