81 milyon TikTok videosu kaldırıldı! İşte nedeni

TELEGRAM
0/5 Oylar: 0
Bu uygulamayı bildir

Tanım

81 milyon TikTok videosu kaldırıldı! İşte nedeni

Günümüzde 1 milyara yaklaşan aylık etkin kullanıcısıyla ismini gündemden düşürmeyen TikTok, yeni eklenen özellikler sayesinde, artık platformun kurallarına uymayan görüntüleri otomatik olarak tespit edip kaldıracak.

Şirket, 1 Nisan ve 30 Haziran 2021 tarihleri ​​arasında platformdan kaldırılan içerikler hakkında bir şeffaflık güncellemesi yayınladı. Bu mühlet aralığında topluluk kurallarını yahut hizmet kaidelerini ihlal ettiği gerekçesiyle tam 81 milyon 518 bin 334 görüntüyü kaldırdığını söyledi. Aslında bu o kadar da büyük bir sayı değil. Zira uygulamada günlük ortalama 90 milyon görüntü yayınlanıyor. Yani o devir yayınlanan 8,1 milyardan fazla içeriğin sadece yüzde 1’i kaldırılmış durumda.

TikTok hangi içerikleri kaldırıyor?

TikTok, Temmuz ayında getirdiği yeni teknoloji ve algoritmalar sayesinde, çocuk güvenliği, yetişkinlere yönelik çıplaklık, cinsel faaliyetler, şiddet içeren, sansürlenmemiş içerikler ve yasa dışı faaliyetlerle ilgili siyasetlerini ihlal eden içeriği otomatik olarak kaldırıyor. Şirket, bu tip yasaklı paylaşımların denetimi için yazılımın çok başarılı olduğunu söylüyor. Fakat şikayetleri şahsen denetim eden özel gruplar olduğunu da unutmamak lazım.

81 milyon TikTok videosu kaldırıldı! İşte nedeni

Tabi geçtiğimiz günlerde yaşanan önemli suçlamaları da unutmayalım. NewsGuard’ın araştırmasına nazaran, TikTok’un algoritması yüzünden 18 yaş altındaki tüm kullanıcıların, uygulamaya kayıt oldukları andan itibaren Covid-19 ve aşı süreci hakkında gerçeği yansıtmayan görüntüler ile karşılaştığını söyledi. Bu sebeple şirket, algoritmaların yanı sıra, bu tip şikayetlerle ilgilenebilmek için çalıştırdığı takımlarında sıkı kontrol uyguladığını söyledi.

Şirket getirmiş olduğu bu yeni algoritmanın epey başarılı olduğunu söylüyor. Bilgiler ile desteklemek içinde şu biçimde bir açıklamada bulundu:

Görüntülerin yüzde 41.3‘ünün en yaygın kaldırılma sebebi güvenlik ihlalleri oldu. Sistemlerimiz, 80 milyonu geçen yasaklı içeriğin yüzde 94.1‘ini, rastgele bir kullanıcı şikayet etmeden tespit edip kaldırmayı başardı. Üstelik bunu sırf yüzde 5‘lik bir kusur hissesiyle gerçekleştirdi. Umuyoruz ki gelecek devirde algoritmalarımızın gelişmesiyle birlikte bu oranlar daha güzele gidecektir.

APK indir  Mark Zuckerberg’a bir dava şoku daha

Siz bu husus hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda bizlerle paylaşmayı unutmayın!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Facebook Yorumları