Notice: Trying to access array offset on value of type null in /home/serd7175/public_html/wp-content/themes/appyn/functions.php on line 1451

Aşılara Dirençli Olabilecek, Yeni Bir Covıd-19 Varyantı Daha: A.30…

TELEGRAM
0/5 Oy yok

Bu uygulamayı bildir

Tanım

Aşılara Dirençli Olabilecek, Yeni Bir Covıd-19 Varyantı Daha: A.30...

Nature Cellular and Molecular Immunology’de yayınlanan yakın tarihli bir araştırmaya nazaran, 2021 baharında Angola ve İsveç’te birden fazla hastada tespit edilen ender bir COVID-19 varyantı aşı kaynaklı antikorlardan etkilenmeme konusunda son derece başarılı olabilir. Birinci olarak Şubat ayında Tanzanya’da tespit edilen A.30 varyantı, koronavirüse karşı korunmak için aşılara giderek daha fazla bağımlı hale gelen bir dünyada bariz bir tehdit oluşturabilir, lakin şimdilik izole durumda.

A.30, salgının kökü olduğu düşünülen ve birinci tanımlananlar ortasında yer alan A soyunun bir uzantısı olarak tanımlanabilir. Lakin, Spike proteinindeki çoklu mutasyonlarla bu çalışmada Beta (B.1.351) ve Eta (B.1.525) varyantlarıyla karşılaştırılan tıbbın, öteki varyantlardan bariz formda farklı olduğu görülüyor. Bilhassa, bu mutasyonların kimileri, antikorları nötralize ederek direkt hedeflenen iki başka alanda bulunuyor ve bu, aşının öbür varyantlarla karşılaştırıldığında A.30’a karşı uygun performans göstermeyebileceği manasına geliyor.

Tanzanya’daki keşfinden bu yana Angola’dan 3 ve İsveç’ten 1 dizi ile çok az A.30 olayı bulunuyor. Bu nedenle, varyant üzerinde çok az araştırma yapıldı.

Varyantın ne kadar tehlikeli olabileceğini keşfetmek için Almanya, Göttingen’den araştırmacılar, virüsün konakçı hücrelere ne kadar başarılı bir formda bulaşabileceğini incelemek hedefiyle birden fazla insan hücre çizgisi kullandılar ve akabinde, aşılama sonrası gelişen nötralize edici antikorlara maruz bırakıp A.30’un taşıdığı mutasyonlara karşı aktifliğinin hala birebir olup olmadıklarını denetim ettiler.

Beta ve Eta ile karşılaştırıldığında, A.30; böbrek, karaciğer ve akciğer hücreleri de dahil olmak üzere birden fazla konakçı hücreye girişi kıymetli ölçüde daha başarılı oldu ve şu anda COVID-19’a (bamlanivimab) karşı kullanılan bir monoklonal antikor tedavisine dirençliydi; lakin, öbür monoklonal antikorların (bamlanivimab ve etesevimab) kombine tedavisine karşı hassastı.

Pfizer-BioNTech ve Oxford-Astrazeneca aşılarından aşı kaynaklı antikorlara karşı test edildiğinde, A.30, test edilen başka varyantlardan daha dirençliydi.

APK indir  Twitter’da Nicki Minaj’a karşı karalama kampanyası!

Araştırmacılar, mevcut aşılardan tesirli bir formda kaçmak için bir araç setine sahip olan bu varyantın hücrelere girişte daha başarılı olabileceği sonucuna varıyor. Bu sonuçlar, A.30’un önümüzdeki aylarda yakından izlenmesi gerektiğini ve ülkelerin A.30’un daha yaygın hale gelmesi durumunda bir salgını durduracak önleyici önlemlere öncelik vermesi gerektiğini gösteriyor.

Lakin bu tıp, muhtemelen düşük prevalansı nedeniyle, şu anda DSÖ tarafından bir İlgi yahut Kaygı Varyantı olarak sınıflandırılmıyor…

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Facebook Yorumları