Bugüne dek Tek Bir COVID-19 Hadisesi Görülmeyen Ülke de Bahtından Kaçamadı!

TELEGRAM
0/5 Oylar: 0
Bu uygulamayı bildir

Tanım

Bugüne dek Tek Bir COVID-19 Hadisesi Görülmeyen Ülke de Bahtından Kaçamadı!

COVID-19, Mart 2020’den bu yana bir salgın olarak kabul edildi ve bu tarih, hastalığın nihayet dünya çapında bir sorun haline geldiği tarihi gösteriyor. Fakat salgının Dünya çapında olması, her yerde olduğu manasına gelmiyordu. Tek bir hadise bile görülmeden şaşırtan derecede uzun mühlet dayanan birkaç ülke vardı.

İddia edilebileceğiniz üzere, “şaşırtıcı derecede uzun bir zaman” tarifi bugüne kadar manasına geliyor. Yeni Zelanda’nın yaklaşık 2.000 kilometre kuzeydoğusunda ve Hawaii’nin 5.000 kilometre güneybatısında bulunan küçük ada ülkesi Tonga, geçtiğimiz gün birinci COVID-19 olayını bildirdi ve böylece şimdiye kadar virüsten kaçınabilen şanslı ülkeler kümesinde yalnızca Kiribati ve Tuvalu kaldı.

Birçok ülke üzere, Tonga’ya gelen yolcuların ülkeye girdikten sonra bir mühlet karantinada kalmaları isteniyor. Adadaki bu birinci ve şimdiye kadarki tek COVID-19 olayı da bu karantinanın neden değerli olduğunu gösteriyor. Ülkenin Başbakanı Pohiva Tu’i’onetoa yaptığı açıklamada, hastalığın Yeni Zelanda’nın Christchurch kentinden bir uçakla gelen hastada görüldüğünü ve karantina mühletinin bir gün öncesine kadar müspet test vermediğini açıkladı.

Şayet bu yolcu karantina kısıtlamalarına yakalanmamış olsaydı, tesiri yıkıcı olabilirdi. Tonga’ya 800 kilometreden daha yakın bir öbür ada ülkesi olan Fiji buna bir örnek olarak gösterilebilir. Mart 2021’in sonunda, 900.000 kişilik nüfus COVID-19’dan yalnızca iki mevt ve toplamda yalnızca 70 hadise yaşamıştı. Lakin Nisan ayında, Delta varyantı adalara ulaştı, 50.000’den fazla şahsa bulaştı ve en az 673 kişinin vefatına sebep oldu.

Buna karşılık, Fiji büyük bir aşı kampanyası başlattı ve artık nüfusun yüzde 70’i en azından kısmen aşılanmış durumda. Fakat Tonga’nın aşılama oranı çok daha düşük: Tongalıların yarısından azı aşı oldu ve ülke COVAX programına ve Yeni Zelanda üzere daha varlıklı ülkelerden gelen bağışlara bağımlı durumda.

APK indir  CRASHMETAL V2.0 MOD APK – PARA HİLELİ indir apk 2021

İmmünolog Dr. Dianne Sika-Paotonu, Yeni Zelanda haber kaynağı Stuff’a, olayın “üzücü” olduğunu söyledi ve şöyle devam etti: “Tonga, Pasifik bölgesinde virüsü bu kadar uzun müddet ülke dışında tutarak halkını müdafaayı başaran bir küme ülkeden biri oldu. Bu olay denetim altına alınmazsa, Tonga ulusu için potansiyel sonuçlar felaket olabilir.

Enfeksiyonun ülkeye bulaşmış olması, salgın tüm süratiyle devam ederken dikkati elden bırakmamamız gerektiğine dair değerli bir hatırlatma. Christchurch kenti, Yeni Zelanda’nın süratli ve kararlı salgın tedbirleri sayesinde daha evvel aylardır COVID-19 olayı görmüyordu ve virüsü farkında olmadan Tonga’ya getiren yolcu, Pfizer aşısının her iki dozunu da almış ve uçuştan evvel negatif test vermişti.

Kentte dört hadisenin bildirildiği haberi geldiğinde, uçak Tonga’ya hakikat yola çıkmıştı. Enfekte yolcu Sika-Paotonu, Stuff’a “Muhtemelen Christchurch topluluğunda şu anda yansıtıldığından daha fazla Covid-19 var” dedi.

Tonga Sıhhat Bakanlığı yöneticisi Dr. Siale ‘Akau’ola ise, Tonga’nın birinci COVID-19 hastası güzelleşirken, başka 214 yolcunun yanı sıra tüm sıhhat işçisi, polis memurları ve havaalanı çalışanının enfeksiyon potansiyeli geçene kadar karantinada yaşadıklarını söyledi. Vatandaşlara başbakan tarafından hafta sonu yapılan konuşmada, daha sonra yapılacak olan duyuruları takip etmeleri ve toplumsal aralık ve sokağa çıkma yasaklarına uymaları tavsiye edildi.

Hakkında bir yorum "Bugüne dek Tek Bir COVID-19 Hadisesi Görülmeyen Ülke de Bahtından Kaçamadı!"

  1. Geri bildirim: Razer BlackShark V2 X, İncelemesi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Facebook Yorumları