Notice: Trying to access array offset on value of type null in /home/serd7175/public_html/wp-content/themes/appyn/functions.php on line 1451

Apple’ın yeni işlemcisi, performansıyla rakiplerini ezdi!

TELEGRAM
0/5 Oy yok

Bu uygulamayı bildir

Tanım

Apple’ın yeni işlemcisi, performansıyla rakiplerini ezdi!

Dünyanın en kıymetli şirketi Apple, eser ailesini genişletmeye devam ediyor. Son olarak şirket yeni MacBook Pro‘yu, 14 inç ve 16 inç seçenekleri ile dünyanın dört bir yanında müşterilere sunmaya başladı. Merakla beklenen bilgisayar, M1 Max ve M1 Pro işlemciler ile gelecek.

Apple Silikon çiplerinin performansına birçok kullanıcı aşina olsa da ünlü bir yazılım şirketinin yaptığı kalite testinin sonuçları sizi şaşırtacak. Yapılan bu kalite testinde, M1 Max‘a ilişkin GPU ile 66 bin TL bedelindeki (6 bin dolar) AMD Radeon Pro W6900X‘i kıyasladı.

M1 Max, AMD Radeon Pro W6900X’ten daha mı güzel?

AMD ile işbirliği yapan Apple, Mac Pro modellerine eklediği Radeon Pro R6000X serisinde en dikkat çeken modellerden biri Radeon Pro W6900X oldu. Epey kıymetli olan GPU, grafik açısından yüksek bilgi süreç performansı sunuyor. Bu CPU, Apple‘ın yeni donanımı M1 Max ile karşılaştırıldı.

Apple’ın yeni işlemcisi, performansıyla rakiplerini ezdi!

Yapılan kalite testleri, tanınan fotoğraf editörü Affinity Photo‘nun baş geliştiricisi Andy Somerfield tarafından gerçekleştirildi. Bir Tweet‘e verdiği karşılıkta Somerfield, Affinity takımının iPad için Affinity Photo‘nun birinci sürümünden beri Apple çiplerini test etmek maksadıyla yazılımını nasıl optimize ettiğini anlatıyor. Sonrasında bu çiplerin performansının en yeni MacBook Pro ile ne kadar ileri gittiğiyle ilgili detayları açıklıyor.

Tek bir karşılaştırma elbette bir GPU‘nun suratını belirleyemeyeceği için Affinity, yeni teknikler üzerinde çalışıyor. Yazılım şirketi, Affinity Photo ve Affinity Designer üzere uygulamalarıyla ilgili vazifelerin performansını ölçmek için kendi aracını geliştirdi. Böylelikle daha ayrıntılı sonuçlar elde edebileceklerini umuyorlar.

Apple’ın yeni işlemcisi, performansıyla rakiplerini ezdi!

Örnek olarak geliştirici, Affinity Photo‘nun süratli çip bant genişliği üzerinde ve yüksek bilgi süreç performansına ve kendisini açıp kapatan süratli transfere sahip GPU ile en yeterli halde çalıştığını açıklıyor. Bundan evvel grubun kıyaslama aracında test ettiği en süratli GPU, Apple‘ın Mac Pro için bir MPX modülü olarak ürettiği değerli AMD Radeon Pro W6900X idi.

APK indir  iOS 15.1 RC yayınlandı: İşte yenilikler

Test sonuçları şaşırtıyo

Bu modül, 512 GB/sn‘ye kadar bellek bant genişliği sağlayan 32GB GDDR6 belleğe sahip. Bütün bu özelliklere karşın, Apple‘ın 32 çekirdekli M1 Max GPU‘su ve 400GB/sn birleşik bant genişliğine sahip belleği daha âlâ performans gösterdi. ”Raster (Single GPU)” testinde M1 Max GPU‘su 32891 puan alırken, AMD‘nin GPU‘su 32580 kalite puanıyla çabucak geride kaldı.

Apple’ın yeni işlemcisi, performansıyla rakiplerini ezdi!

Natürel ki bu sonuçlar geliştiricinin de belirttiği üzere, M1 Max GPU‘nun her alanda daha uygun performans göstereceği manasına gelmiyor. Fakat Apple çiplerinin kalitesini ve imaj düzenleme için özel bir üst seviye GPU‘dan daha âlâ olabileceğini gösteriyor. Hem 14 inç hem de 16 inç yeni MacBook Pro, bugünden itibaren mağazalarda satışa sunulacak.

Siz Apple‘ın yeni MacBook Pro‘su ve modüller üzerinde yapılan kalite testleri hakkında neler düşünüyorsunuz? Fikirlerinizi yorumlarda bizimle paylaşabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Facebook Yorumları