Bit krizinde yeni gelişme: Soruşturma başlatıldı! 2021**

TELEGRAM
0/5 Oy yok
Geliştirici
Bit krizinde

Bu uygulamayı bildir

Tanım

Bit krizinde, yeni, gelişme:, Soruşturma ,başlatıldı!,

Bit krizinde, yeni, gelişme:, Soruşturma ,başlatıldı!,
Bit krizinde, yeni, gelişme:, Soruşturma ,başlatıldı!,

Ekim ayında Twitch platformunun hacklenmesi ve sistemdeki tüm bilgilerin sızdırılmasının akabinde, kimi yayıncıların platform üzerinden yasa dışı yollarla para aklanmasına ortak olduğu ortaya çıktı. olayın çabucak akabinde ise toplumsal medyada Pak Twitch kampanyası başlatıldı.

Mevzuyla ilgili konuşan bir Twitch sözcüsü, mahallî kanunları ve platformun kurallarını ihlal eden içerik üreticilerini tespit edip, platformdan uzaklaştırmakta kararlı olduklarını söyledi. Ayrıyeten hali hazırda, para kazanma araçlarını berbata kullanan yayıncılara karşı harekete geçtiklerini de belirtti.

Twitch platformunda yaşanan kara para aklama argümanı isimli yargıda!

Geçtiğimiz günlerde meclise taşınan bahisle alakalı, milyonlarca toplumsal medya kullanıcısı gelişmeleri merakla bekliyordu. Akabinde bugün akşam saatlerinde İbrahim Haskoloğlu, Twitter üzerinden yapmış olduğu paylaşımda, Twitch‘te kara para aklama mevzusuyla ilgili isimli soruşturma başlatıldığını söyledi.

Bunun üzerine pek çok yayıncı hususla alakalı tasalarını lisana getirdi. Yalnızca Twitch değil, neredeyse bağış ve abonelik sistemi olan öbür platformlara da sıçrayan bu kara para aklama durumu birebir vakitte bir haksız rekabet ortamı yarattığı için, bu haberi alan kullanıcılar sonunda rahat bir nefes alabildi.

Toplumsal medya üzerinden kara para nasıl aklanıyor?

Birtakım Twitter ve çeşitli forumların kullanıcılarının sızdırılan bilgiler üzerinde yaptıkları incelemelerin sonucunda, ortalama 30 ila 40 civarında anlık izleyiciye sahip olan Twitch yayıncılarının bile, aylık 5 bin ila 10 bin dolar ortası gelir elde ettiği ortaya çıkarttılar. Akabinde bu yayıncılardan kimileri durumla alakalı yaşadıklarını kamuoyuyla paylaştı.

Genel olarak mail üzerinden irtibata geçen dolandırıcılar, bot hesapları aracılığıyla reklam izleyerek elde ettiklerini söyledikleri sanal parayı (Twitch platformuna ilişkin Bit para birimi) bağış olarak atabileceğini ve yayıncının izlenme sayısına nazaran, yüzde 50 ila 80‘ini kripto para biçiminde geri alacağını söyleyerek yanaşıyor.

APK indir  Twitter, Spaces özelliğini geliştirmeye devam ediyor!

Olağan işin aslı o denli değil. Bu dolandırıcıların, derin internet (Deep Web) ortamında, çalan kişinin kendi izini kaybettirmek için para karşılığı bilgilerini paylaştığı kredi kartlarından satın alıp bu bağışları yaptığı iddia ediliyor. Ayrıyeten bu durumun yalnızca Twitch değil, organize bir halde YouTube ve TikTok üzerinde de yapıldığı da tezler ortasında yer alıyor.

Bit krizinde, yeni, gelişme:, Soruşturma ,başlatıldı!,
Bit krizinde, yeni, gelişme:, Soruşturma ,başlatıldı!,

Şu ana kadar milyonlarca dolarlık bir kara para aklandığı tez ediliyor. Doğruluğu şimdi kanıtlanmamış olsa da kimi yayıncılar, sızdırılan bilgilerdeki ölçülerin doğruluğunu onayladı. Yalnızca Twitch Türkiye bile, 150‘den fazla yayıncıya karşı harekete geçtiğini söyledi. Lakin TikTok üzere platformlarda bir gecede 400 bin TL‘lere varan bağışlar alan kullanıcılar olduğu söyleniyor. Bu yüzden kullanıcılar, mevzuyu isimli makamlara kadar taşıdılar.

Siz bu mevzu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda bizlerle paylaşmayı unutmayın!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Facebook Yorumları