Gigafactory Berlin hakkında önemli gelişmeler!

TELEGRAM
0/5 Oylar: 0
Bu uygulamayı bildir

Tanım

Gigafactory Berlin hakkında önemli gelişmeler!

Elon Musk, 2015’te otomobil ve materyallerini üretmek için Gigafactory fabrikalarının birincisini ABD’de açtı. Fabrika zincirinin en son açılan tesisi olan Berlin‘de, 2021 Temmuz ayında üretime başladı. Bu fabrika ile amaçlanan, Tesla araçlarında kullanmak üzere akü, akü paketleri ve drivetrain üretimiydi. Ayrıyeten şirketin, Tesla Model Y‘yi 2021 sonlarında üretime başlamayı planladığı biliniyordu.

Tesla, Gigafactory Berlin‘deki birinci elektrikli arabalarını üretmeye hazırlanıyor. Bloomberg‘e nazaran Elon Musk, 9 Ekim’deki bir aktiflik sırasında, fabrikanın Kasım yahut Aralık aylarında Model Y için üretime başlaması gerektiğini söyledi.

Gigafactory Berlin’in gayeleri neler?

Elon Musk, Gigafactory Berlin‘in haftada 5.000 ila 10.000 civarında araç üreteceğini kestirim ediyor. Lakin üretimin sırf 2022 sonlarına dek sürecek olması da ihtimaller ortasında bulunuyor. Yetkili, tesisin Almanya’da bir hücre santrali hazır olana kadar pil tedarikini Çin’den yapacağını da kelamlarına ekledi. Bütün bu etkenler dahilinde, bu son fabrikanın Tesla’nın yararına bir mühlet gözle görülecek bir yarar sağlamayacağı açık.

Gigafactory Berlin hakkında önemli gelişmeler!
Gigafactory Berlin

Tesla, bilhassa tesisin etrafa verdiği olumsuz tesirlerden ötürü şikayet ve davalarla uğraşmaya devam ediyor. Bir kamuoyu davasının süreci, 14 Ekim’e kadar sürecek. Yetkililerin, verilecek kararı reddetme ya da daha fazla kelam talep etme hakları var.

Tesla, fabrikanın etrafa verdiği ziyanı azaltmak için su kullanımını en aza indirmekten kelam etmedi. Bunun yerine, fabrika için kaldırılan ağaçlardan daha fazla fidan dikerek bu ziyanı karşılamaya çalışacağına dair kelam verdi. Bunun yetkilileri şad etmek için kâfi olup olmayacağı şimdi muhakkak değil. Yetkililerin kararının, şirketin Avrupa planları hakkında bir dönüm noktası olacağı açıkça görülüyor.

Siz Tesla’nın çıkaracağı yeni araç ve Gigafactory ile ilgili öbür gelişmeler hakkında ne düşünüyorsunuz? yorumlarda bizimle paylaşabilirsiniz…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Facebook Yorumları