Notice: Trying to access array offset on value of type null in /home/serd7175/public_html/wp-content/themes/appyn/functions.php on line 1451

Pixel 6 ailesinin AI destekli Tensor işlemcisi ve özellikleri

TELEGRAM
0/5 Oy yok

Bu uygulamayı bildir

Tanım

Pixel 6 ailesinin AI destekli Tensor işlemcisi ve özellikleri

Google, bugün yapmış olduğu çevrimiçi aktiflikte, yeni Pixel ailesinin yeni üyeleri 6 ve 6 Pro‘yu tanıttı. Şirket, bu aygıtların şimdiye kadar üretmiş olduğu en süratli ve güçlü donanıma sahip aygıtlar için özel yonga ürettiğini duyurdu. Tensor ismini verdikleri yeni işlemci sayesinde artık aygıtların yapay zeka başta olmak üzere, her manada daha düzgün ve erişilebilir olduğu belirtildi.

Tensor işlemcisi ve AI (yapay zeka) dayanağı

Pixel 6 serisinin çıkışıyla birlikte, en az aygıtlar kadar yapay zekanın da ehemmiyetini ve hayatımızdaki yerini vurgulandı. Yeni modellerin içerisinde bulunan Tensor süreç ünitesine (TPU) ve bu işlemci sayesinde rakiplerinin nasıl bir adım ilerisinde olacağını söyledi.

Pixel 6 ailesinin AI destekli Tensor işlemcisi ve özellikleri
Pixel 6 ailesinin AI destekli Tensor işlemcisi ve özellikleri

Şirket, AI ve makine tahsili alanındaki gelişmeleri tüketici elektroniğine getirebilmek için Google Research‘le birlikte tasarlanan TPU‘nun adeta bir kilometre taşı olduğunu söyledi. Örneğin Google, yeni işlemcinin hem süratli asistan sorguları hem de canlı altyazılar yahut kaydetme uygulaması üzere daha uzun sesli süreçler için, şirketin sunduğu ASR (otomatik konuşma tanıma sistemi) özelliğine sahip olacağı bilgisini paylaştı.

Geliştirilen bu yeni işlemci ayrıyeten hareket modu, yüz algılama ve metinleri yazabildiğiniz kadar süratli bir biçimde farklı bir lisana dönüştürebilen canlı çevrilmiş metin özelliklerini de yeni Pixel 6 ailesine kazandırıyor. Ayrıyeten Google, bu çipin seleflerine nazaran daha az güç tüketimine sahip olduğunu söyledi. Düşünme ve öğrenmedeki yüksek kapasitesiyle özel misyonları de çarçabuk yapabileceğini belirtti.

Pixel 6 ailesinin AI destekli Tensor işlemcisi ve özellikleri

Doğal ki de yeni işlemci sadece TPU ünitesinden ve yapay zekadan ibaret değil. Pixel 6 aktifliğiyle birlikte bu yeni çipin CPU, GPU ve modem üzere ana bileşenleri de dahil olmak üzere tüm üniteleri hakkında detaylar paylaşıldı. Eser hakikaten de söylendiği üzere daha evvel benzeriyle karşılaşmadığımız özel bir çekirdek kombinasyonuyla birlikte geliyor.

APK indir  OPPO Reno 7 Pro hakkında yeni gelişme: Özellikler netleşiyor

AI için özel TPU, iki adet yüksek güç üreten ARM Cortex X1 çekirdeği, iki orta sınıf ARM Cortex A76 ve dört adet de aygıtın düşük güç tüketmesini sağlayan çekirdekten (ARM Cortex 55 olduğu kestirim ediliyor) oluşuyor. Ayrıyeten 20 çekirdekli bir GPU‘nun yanı sıra, aygıtın kendine mahsus fotoğrafçılığa yardımcı olacak özel bir manzara sürece ünitesi de bulunuyor.

Pixel 6 ailesinin AI destekli Tensor işlemcisi ve özellikleri
Pixel 6 ailesinin AI destekli Tensor işlemcisi ve özellikleri

Google’ın neden yeni çıkan hem daha güçlü hem de daha verimli çalışan ARM Cortex A78 yerine A76 çekirdeklerini kullandığı tam olarak bilinmiyor. Pek çok kişi telefonların fiyatlarını uygun tutabilmek için yapılmış bir atak olduğunu söylüyor. Fakat yeniden de Snapdragon 765G işlemci kullanan Pixel 5 modelinden yüzde 80 daha fazla CPU ve yüzde 370 daha süratli GPU performansı sunduğunu belirtmekte yarar var.

Fiyat aralığındaki rakiplerine nazaran bu yeni işlemcilerin neler sunduğunu ilerleyen günlerde yapılacak testler sayesinde göreceğiz. Siz bu husus hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda bizlerle paylaşmayı unutmayın!

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Facebook Yorumları