Flaş iddia: TikTok, çocukları aşı karşıtı yapmak istiyor!

TELEGRAM
0/5 Oylar: 0
Bu uygulamayı bildir

Tanım

Flaş iddia: TikTok, çocukları aşı karşıtı yapmak istiyor!

ByteDance tarafından geliştirilen TikTok, süratli bir yükseliş yakaladı. Lakin uygulamanın çocuklar ve gençler üzerindeki tesiri pek çok ülkede tartışma konusu oldu. Son olarak yeni çıkan haberlere nazaran platformun, küçük yaştaki çocuklara aşı aksisi görüntüler gösterdiği sav edildi.

Araştırmacılar, TikTok algoritması yüzünden 18 yaş altındaki tüm kullanıcıların, uygulamaya kayıt oldukları andan itibaren Covid-19 ve aşı süreci hakkında gerçeği yansıtmayan görüntüler ile karşılaştığını söyledi. Uygulama 13 yaş altı kullanıcılara kısıtlanmış olduğu halde, çocukların yaşları konusunda kolay kolay palavra söyleyerek platformu kullanmaya devam ettiğini söylüyor.

TikTok aşı zıddı görüntüleri neden ön plana çıkartıyor?

Medya inceleme şirketi NewsGuard’ın son çıkan raporlarına nazaran, yapılan araştırmada uygulamayı indiren dokuz çocuktan sekizine Covid-19 ve aşı hakkında yanlış bilgilerin verildiği gözlemlendi. Benzeri biçimde, genel sonuçlara bakıldığındaysa her üç iştirakçiden ikisinin hem hastalık hem de ilaçlar hakkında yanılgılı bilgilere maruz kaldığı ortaya çıktı.

Flaş iddia: TikTok, çocukları aşı karşıtı yapmak istiyor!

NewsGuard’ın Birleşik Krallık genel yayın direktörü Alex Cadier, The Guardian’a verdiği röportajda şunları söyledi:

TikTok’un, kullanıcılarına aşı aykırısı yanlış bilgiler vermesine müsaade vermemeliyiz. Bu durum gelecekte tehlikeli sonuçlara yol açabilir. Uygulama, yanlış bilgilere karşı harekete geçtiğini söylüyor. Lakin Covid-19 tersi ve düzmece ilaç reklamı yapan bireylerin içeriklerinin sayısı her geçen gün artış gösteriyor. TikTok da bu duruma göz yumuyor.

TikTok çocukları nasıl amaç alıyor?

Ağustos ve Eylül aylarında çalışmalarını yürüten NewsGuard farklı kültürlerden gelen 9 ile 17 yaş ortası çocuklardan TikTok hesabı oluşturmasını istedi. Uygulama 13 yaş altına kısıtlı erişim sağlıyor olsa da, 9 ile 13 yaş ortasındaki kullanıcılar ebeveynlerinin yardımı olmadan hesap açmayı başardı. Bir öbür araştırma şirketi Statista’ya nazaran TikTok’un ABD’deki 130 milyon etkin aylık kullanıcısının yüzde 25’i 9 ile 10 yaşındaki çocuklardan oluşuyor.

APK indir  WhatsApp Web’in bir eksik özelliği daha tamamlanıyor!
Flaş iddia: TikTok, çocukları aşı karşıtı yapmak istiyor!

TikTok platformundaki yanlışlı bilgilerle çaba eden Illinois Üniversitesinde öğretim vazifelisi olan Dr. Katrine Wallace, Insider’a verdiği röportajda, “TikTok grubu aşı tersi ve Covid-19 hakkında yanlış bilgiler veren görüntüleri kaldırma konusunda bilerek çok hantal davranıyor. Hatta bu görüntülerin ön plana çıkmasına müsaade vererek, tanınan içerikler listesinde sergiliyorlar. Bu yüzden ister çocuk olsun ister yetişkin, her yaştan insan maruz kalıyor,” dedi.

Siz bu husus hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda bizlerle paylaşmayı unutmayın!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Facebook Yorumları