Jim Carrey’nin Sil Baştan filmi gerçek oldu!

TELEGRAM
0/5 Oylar: 0
Bu uygulamayı bildir

Tanım

Jim Carrey’nin Sil Baştan filmi gerçek oldu!

Jim Carrey‘nin başrolünü üstlendiği Sil Baştan (Eternal Sunshine of the Spotless Mind) sineması, istenmeyen anıların silinmesini mevzu alıyor. Bilim insanları, bu türlü bir teknolojinin gerçek olup olamayacağı hakkında kimi çalışmalar yapıyor. Bu çalışmalar doğrultusunda birtakım elle tutulur sonuçlar elde ettikleri düşünülüyor.

Yapılan araştırmalara nazaran, anıların değiştirilmesi ya da silinebilmesini mümkün. Bu teknolojinin Travma Sonrası Gerilim Bozukluğu (TSSB) yaşayan insanlara yardımcı olabileceği düşünülüyor. İşte ayrıntılar…

Anıları silmek mümkün mü?

Araştırmalara nazaran, uzun müddetli bellek ikiye ayrılıyor. Bunlar isimler, yerler ve olayları barındıran gerçeğe dayalı bellek, oburu ise hisler, hünerler ve önseziler üzere içgüdüsel özelliklerin bulunduğu bellek olarak sınıflandırılıyor. Bu bulunan proteinin bellekteki anıların dönüştürülebileceği düşünülüyor. Bu da bize Sil Baştan sinemasını hatırlatıyor.

Jim Carrey’nin Sil Baştan filmi gerçek oldu!

Cambridge Üniversitesi bilim insanları bu bahis üzerinde çalışıyor. Araştırmacılara nazaran ”sapproteinin varlığının, çeşitli nöronlar ortasındaki ilişkinin ne kadar güçlü olduğunu belirleyen reseptörler (almaç) için bir takviye vazifesi gördüğünü buldular. Bunun sonucunda anıların beta-bloker propranolol kullanılarak değiştirilip değiştirilemeyeceğini belirleyebileceği hakkında birtakım bulgulara ulaştılar.

Bilim beşerlerine nazaran şayet protein dağılırsa, anılar değiştirilebilir hale gelir. Ama bu değişimin, hafızanın parçalanmasının direkt tesirinden ya da daha derin bir tepkinin eseri olup olmadığı konusunda şimdi tam olarak emin değiller.

Çalışmalar 2004 yılında başladı

New York‘taki bilim insanları, 2004 yılında bir deney yaptılar. Bu deneyde, öğrenilen bir travmayı unutmalarına yardımcı olmak için hayvanları propranolol ile tedavi etmeyi başardılar. Lakin sonuçların tekrarlanması ve çoğaltılmasında sorun yaşadılar.

Şimdeki deneyde ise sıçanlar bir clicker‘ı hafif bir elektrik çarpmasıyla ilişkilendirmek için eğitildi. Böylelikle clicker‘ı Ivan Pavlov‘un köpekleri şartlandırmasına emsal halde endişeyle alakalandıracaktı. Sıçanlar, bu anı clicker sayesinde hatırladı ve çabucak akabinde propranolol uygulandı.

APK indir  Twitter’dan eski Android sürümü kullanıcıları için açıklama!
Jim Carrey’nin Sil Baştan filmi gerçek oldu!

Bilim insanları, evvelki deneylerin bilakis sıçanlarda amnezi (unutkanlık) tespit etmedi. Lakin istikrarsız olup olmadıklarını belirlemek için sap proteininin varlığını kullandılar. Baş araştırmacı Dr. Amy Milton, bu araştırmanın hayvanlar üzerinde olduğunu aklımızda tutmamız gerektiğini ve insanların beyinlerinin benzeri lakin çok daha karmaşık olduğunu hatırlattı.

Baş araştırmacı ayrıyeten, bu proteinin Sil Baştan sinemasında olduğu üzere silinmesi istenen anıyı silebileceğinin kesin olmadığını belirtti. Lakin vakitle hayvanların anılarının değiştirilebilir kılınabileceğini ve sonrasında bunun insanlara uygulanabileceğini düşünüyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Facebook Yorumları