Uzayda ölürsek vücudumuza ne olur?

TELEGRAM
0/5 Oylar: 0
Geliştirici
Uzayda ölürsek
Bu uygulamayı bildir

Tanım

Uzayda ölürsek, vücudumuza, ne olur?,

Uzayda ölürsek vücudumuza ne olur?
Uzayda ölürsek vücudumuza ne olur?

Uzayda ölürsek bedenimize ne olur? Aslında birçok insan bu sorunun yanıtını düşünüyor. Zira uzay seyahati ve hatta uzayda bir mühlet konaklamak gitgide daha kolay hale geliyor. Örneğin, Blue Origin, SpaceX ve Virgin Galactic şirketleri bu sene uzay turizmi hedefiyle birinci uçuşlarını yaptı.

Uzaya ‘turizm‘ gayesiyle giden milyarderlerin, ultra zenginlerin ve William Shatner üzere oyuncuların akabinde uzaya gitme hayalleri artık daha da yakın olmaya başladı. Çünkü bu sene şirketlerin arka arda yaptığı uçuşlar elbette son olmayacak. Elon Musk ve Jeff Bezos üzere milyarderler uzay turizmini daha düşük maliyetlere indirmek istediklerini söylüyor.

Dünyada öldüğümüzde bedenimize ne oluyor?

Turizm maksatlı uzay seyahati artık mümkün hale geldiğinden ilerleyen yıllarda tatil için diğer gezegenlere seyahat ettiğimiz periyotlara de ulaşabiliriz. Hatta tahminen de öteki bir gezegende yaşama olasılığımız bile olabilir. İşte bu gelişmelerle birlikte uzayda hayatın ve vefatın nasıl olacağını da düşünmeye başlıyoruz…

Uzayda ölürsek, vücudumuza, ne olur?,
Uzayda ölürsek, vücudumuza, ne olur?,

Pekala, uzayda ölürsek ne olur? Örneğin, dünyada vefat sonrası insan bedeni ayrışma sürecinden geçer. 1247 tarihinde Song Ci, The Washing Away of Wrongs isimli kitabında bu süreci yazdı. The Conversation‘ın içeriğine nazaran, evvel kan akışı durur ve livor mortis başlar. Yani, yer çekiminin bir sonucu olarak kan birikir ve cildin rengi mor-kırmızı renklere dönüşür.

Daha sonra beden soğur (algor mortis) ve kas liflerinde denetimsiz kalsiyum birikmesi nedeniyle kaslar sertleşir (rigor mortis). Akabinde enzimler hücre duvarlarını modüller. Bununla birlikte, bağırsaklarımızdaki bakteriler tüm bedene yayılarak yumuşak dokulara hasar verir. Beden şişmeye ve ilerleyen saatlerde çürümeye ve kokmaya başlar.

Bu ayrışma süreçleri vücudumuzun içsel süreci iken sıcaklık, öteki canlıların varlığı, cesedin gömülmesi, yanması yahut mumyalanması üzere faktörler ayrışma sürecini tesirler.

Uzayda ölürsek bedenimiz hangi süreçlerden geçecek?

Artık, gelelim uzayda ölüme… Üstte sırasıyla belirttiğimiz süreçlerden hangileri öteki gezegenlerde meydana gelebilir? Başka gezegenlerdeki farklı yer çekimi katiyen livor mortis etabını etkileyecektir. Bedenimiz uzayda yüzerken yer çekiminin olmaması kanın birikmeyeceği manasına geliyor.

Uzayda ölürsek, vücudumuza, ne olur?,
Uzayda ölürsek, vücudumuza, ne olur?,

Livor mortis süreci uzay ortamından etkilenirken, uzay giysisi içindeki bedenimizde rigor mortis meydana gelecektir. Zira kasların sertleşmesini etkileyecek faktörleri durdurabilecek bir neden bulunmuyor. Bu ortada, rigor mortis mevtten yaklaşık 36 saat sonra ortadan kalkar.

Bununla birlikte, uzayda ölürsek bağırsaktaki bakteriler tekrar de yumuşak dokularımıza hasar verir. Bu da çürümeye, kokmaya ve salınan gazın bedeni şişirmesine neden oluyor. Lakin bu bakterilerin düzgün çalışması için oksijene muhtaçlığı olduğundan sonlu hava kaynakları süreci kıymetli ölçüde yavaşlatır.

Uzayda ölürsek, vücudumuza, ne olur?,
Uzayda ölürsek, vücudumuza, ne olur?,

Dünyada topraktaki mikroplar da ayrışmaya yardımcı oluyor. Fakat çok kuruluk üzere mikrobiyal hareketi engelleyen öbür gezegen ortamları yumuşak dokunun korunma ihtimalini artırır. Yani çürümeyi yavaşlatır.

Dünya dışı şartlardaki ayrışma, iskelet üzere dış faktörleri de etkiliyor. Canlı olduğumuzda kemik, hem kan damarları ve kolajen üzere organik unsurlardan hem de kristal yapıda inorganik hususlardan oluşan canlı bir unsurdur. Olağanda, organik bileşen ayrışır. Örneğin, müzelerde gördüğümüz iskeletler genelde inorganik kalıntılar. Lakin öbür gezegenlerdeki yüksek asidik topraklarda bunun karşıtı olabilir. Yani inorganik bileşen yalnızca yumuşak dokuları bırakarak yok olabilir.

Uzayda vefat sonrası çevresel etkenler

Yeryüzünde insan kalıntılarının ayrışması ekosistemin kesimini oluşturur. Mesela, böcekler, mikroplar ve hatta bitkiler üzere canlı organizmalar tarafından geri dönüştürülür. Bu, dünyamızın istikrarlı bir sistemini gösteriyor. Lakin uzayda ölürsek durum değişecektir.

Uzayda ölürsek, vücudumuza, ne olur?,
Uzayda ölürsek, vücudumuza, ne olur?,

Uzayda, başka gezegenlerde en azından bildiğimiz kadarıyla böcekler ve leş yiyiciler yaşamıyor. Bu da bedenimizin geri dönüştürülmeyeceğini manasına geliyor. Fakat Mars‘ın kuru çöl gibisi şartları vücudumuzu etkileyebilir. Zira yumuşak dokuların kuruması ve tahminen de rüzgarın savurduğu tortunun iskeleti aşındırıp ziyan verme ihtimali var.

Ayrıyeten sıcaklık da ayrışmada kıymetli bir faktör. Örneğin, Ay‘dasıcaklık 120°C ile -170°C ortasında değişiyor. Bu nedenle, cisimler değişim ya da donma ihtimaliyle karşı karşıya. İçeriğin sonuna gelirken, muhtemelen Dünya şartlarındaki kadar fazla etken olmadığı için buraya kıyasla vücutlarımız daha uzun müddet korunacaktır. Lakin Dünya’dan farklı olarak öbür gezegenlerde güneş ışığı cildimizde önemli hasarlara yol açacaktır.

Vücutlarımız, uzaydaki “uzaylılar” haline dönüşebilir. Ayrıyeten bir gün öteki gezegenlerde üs kurarsak cenaze usulleri bulmamız gerekebilir. Bu ortada, bu hususta farklı görüşlerin olduğunu da belirtelim. Süreci elbette uzay giysisi, vücudun bulunduğu gezegen ya da pozisyon etkileyecektir.

Bu bahis hakkındaki yorumlarınızı bekliyoruz…

APK indir  Spaceflight UZAY UÇUŞU Simulator apk indir kilitler acik 2022** 1.5.7.3

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Facebook Yorumları