Pfizer, COVID-19 hapı geliştirdiğini duyurdu!

TELEGRAM
0/5 Oylar: 0
Bu uygulamayı bildir

Tanım

Pfizer, COVID-19 hapı geliştirdiğini duyurdu!

BioNTech ile birlikte geliştirdiği birinci koronavirüs aşısı ile ismini duyuran ilaç firması Pfizer, bu defa de COVID-19 hapı geliştirdiğini duyurdu. Şirket, birinci deneme sonuçlarını bugün yayımladı. Tipinin ikinci örneği olan antiviral hap, hafif ila orta derece enfeksiyona sahip risk altındaki hastalarda hastaneye yatış ve vefat oranlarını yaklaşık yüzde 90 oranında azalttı. İşte çalışmanın tüm ayrıntıları…

Pfizer, COVID-19 hapı için “Yüzde 90 etkili” dedi

ABD merkezli ilaç firması, geliştirdiği hapın bilhassa yaşlılar ve sıhhat problemleri olanlar için öncelikli olduğunu açıkladı. ‘Paxlovid‘ isimli ilacın duyurusu, ilaç şirketi Merck‘in geçtiğimiz ay duyurduğu koronavirüs ilacının çabucak akabinde geldi. Merck’in geliştirdiği ilaç ise, önemli hastalık riski yüksek hastalarda mevt yahut hastaneye yatış oranını yarı yarıya azalttı.

Pfizer, COVID-19 hapı geliştirdiğini duyurdu!
(Foto: UPI)

Pfizer, COVID-19 hapı denemelerinin detaylarını açıkladı. Çalışma, hafif ila orta şiddette hastalığı yaşayan 775 aşılanmamış insan üzerinde yapıldı. Hastalar, obezite yahut ileri yaş üzere önemli hastalık gelişimi için en az bir risk faktörüne sahipti. Tedavi, semptomların ortaya çıkmasından sonraki üç ila beş gün içinde başladı ve beş gün sürdü.

Araştırmacılar, semptomlar başladıktan sonraki üç gün içinde hapın verildiği bireylerden yalnızca yüzde 0,8’inin hastaneye kaldırıldığını gördü. Tedaviden 28 gün sonra hiçbiri ölmemişti. Ayrıyeten plasebo kümesindeki hastaların ise yüzde yedisi hastaneye kaldırıldı. Plasebo kümesindeki yedi kişi öldü.

Semptomlar başladıktan sonraki beş gün içinde Pfizer COVID-19 hapı ile tedaviye alınan hastalarda da bu oran benzeriydi. Pfizer’ın tedavi kümesindekilerin sadece yüzde 1’i hastaneye yattı. Lakin buna karşılık, plasebo kümesinde ise 10 kişi öldü.

Pfizer, yan tesirleri açıklamadı

İlaç şirketi Pfizer, “Düzenleyici makamlar tarafından onaylanması halinde oral antiviral ilaç adayımızın hastaların hayatlarını kurtarma, COVID-19 enfeksiyonlarının şiddetini azaltma ve 10 hastaneye yatıştan dokuzunu engelleme potansiyeline sahip olduğunu gösteriyoruz.” dedi.

APK indir  Hızlı test artık daha kolay: Hey Siri! Covid miyim?
Pfizer, COVID-19 hapı geliştirdiğini duyurdu!

Pfizer, COVID-19 hapı için rastgele bir yan etkiyi şimdi açıklamadı. Bununla birlikte, yan tesirler tedavi ve plasebo hastalarının yaklaşık yüzde 20’sinde görüldü. Lakin kelam konusu Pfizer denemesinde ilaç tek başına verilmediği için şirket, bu yan tesirlerin öbür ilaçtan kaynaklanabileceğini söyledi.

İlacın onaylanması halinde, günde iki kere alınan üç haptan oluşan tedavi, aşılama oranlarının düşük olduğu ülkelerde yararlı olabilir. Ayrıyeten Pfizer, denemelerin olumlu sonuç vermesinden dolayı bağımsız bir uzman kümesinin tavsiyesi üzerine çalışmayı yarıda kesti.

Şirket, ABD Besin ve İlaç Yönetimi dahil milletlerarası ilaç düzenleyicilerine onay için müracaat yapacak. Bu ortada, İngiltere şimdiden 250 bin tedavi dozu sipariş etti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Facebook Yorumları