NASA, Ay’a gideceği Artemis 1 görevinin tarihi açıkladı!

TELEGRAM
0/5 Oylar: 0
Bu uygulamayı bildir

Tanım

NASA, Ay’a gideceği Artemis 1 görevinin tarihi açıkladı!

Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA), Artemis uzay programı ile uzun mühlet sonra tekrar Ay’a beşerli uçuşu yapmayı hedefliyor. Kurum, vazife planı kapsamında birinci üç maksadını belirledi. Artemis 1, Artemis 2 ve Artemis 3 ismi verilen programlar gerçekleştirilebilirse devamında planlananlar epeyce heyecan verici.

Projenin gayeleri ortasında Ay‘a yerleşme ve koloni kurma üzere fikirler de mevcut. Geniş çaptaki bu program için birinci adımın tarihi muhakkak oldu. İşte Artemis 1 ismi verilen Ay’a insansız uçuşun tarihi ve hedefi..

NASA’nın Ay’a insansız uçuş programı: Artemis 1

Projenin birinci programı Artemis 1, keşif vazifesi kapsamında Şubat 2022‘de fırlatılacak. NASA, buna bir test uçuşu olarak da bakıyor. Mürettebatsız olarak yapılacak olan uçuşta gönderilen araç Ay’ın etrafında 6 gün boyunca cins atacak ve yörüngesinde kalacak. Bu müddet zarfında NASA‘daki mühendisler gerekli bilgileri toplayacak.

NASA, Ay’a gideceği Artemis 1 görevinin tarihi açıkladı!

Artemis 1 programı Orion ismi verilen uzay aracı ile gerçekleşecek. Aracın dünyanın en güçlü roketi olan Space Launch System‘a yerleştirilmesi tamamlandı. Böylelikle Orion, Şubat 2022’ye kadar gereken bir grup testlerin yapılması ile fırlatmaya hazır olacak.

Yer Sistemleri Keşif Müdürü Michael J. Bolger, ” Bu insanlık için bir dönüm noktası. Program dahilinde çalışan bir çok insan için ne manaya geldiğini sözlerle tabir etmek sıkıntı.” tabirlerini kullandı. Bolger, ” Grubumuz, Artemis I’i hazırlamak için muazzam bir özveri gösterdi. Islak Elbise Provası, kimi testler üzere hala yapacağımız işler olsa da Orion’u Space Launch System’e entegre etmiş olmak bizim için guru verici.” diyerek ekledi.

NASA, Ay’a gideceği Artemis 1 görevinin tarihi açıkladı!

Artemis 1, öteki adımlar için öncü niteliği taşıyor. Bu birinci adım, Artemis 2 programı ile Ay’ın yörüngesine mürettebatlı bir uçuş öncesi roketleri ve sistemleri test etmek için öncü niteliğinde. İkinci program da başarılı geçerse NASA, Artemis 3 ile Ay yüzeyine mürettebatlı bir iniş yapacak.

APK indir  Uzay turizmi için ücretten daha önemli 6 soru!

Bu seferleri 2028 kadar tamamlamak isteyen NASA, Ay yörüngesinde bir uzay istasyonu kurmak istiyor. Devam eden süreçte bu kere Mars‘a birinci beşerli seyahati yapmak için kolları sıvayacak.

Sizce Artemis başarılı olur mu? Mümkün Mars’a gitme fikri sizde merak uyandırıyor mu? Görüşlerinizi yorumlar kısmından bizimle paylaşabilirsiniz..

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Facebook Yorumları