Amazon, Project Kuiper prototipi için tarih verdi

TELEGRAM
0/5 Oylar: 0
Bu uygulamayı bildir

Tanım

Amazon, Project Kuiper prototipi için tarih verdi

Amazon uzaydan internet sağlayan projesi Project Kuiper için bugün Federal Bağlantı Komisyonu’na (FCC) fırlatma lisansı sundu. Şirket birinci iki prototip uydusunu 2022’nin son çeyreğinde fırlatmayı hedefliyor.

KuiperSat-1 ve KuiperSat-2 olarak isimlendirilen iki prototipin RS1 isimli deneysel yeni bir roket ile fırlatılması planlanıyor. RS1’in uçuş başına yaklaşık 12 milyon dolar karşılığında, alçak Dünya yörüngesine yaklaşık 1,5 tonluk yük fırlatma kapasitesine sahip olacağı sav ediliyor.

Amazon, SpaceX şirketinin Starlink uydularıyla yarışacak

Amazon, Project Kuiper ile Alçak Dünya Yörüngesinde (LEO) yer alan bir uydu takımyıldızı oluşturmayı hedefliyor. Şirket, yörüngeye toplam 3 bin 236 uydu yerleştirmek istiyor. Şirketin planı, kırsal bölgelerdeki insanlara ve klâsik internet hizmetleri için altyapı sağlamanın güç olduğu öbür bölgelere hizmet vermek.

Amazon, Project Kuiper prototipi için tarih verdi
Project Kuiper

Project Kuiper, SpaceX’in Dünya etrafında alçak yörüngeye göndermeyi hedefleyen geniş bant internet uydu takımyıldızı Starlink’e emsal bir konsept. Lakin SpaceX, Kuiper’den farklı olarak bin 700‘den fazla uydusunu fırlattı ve yüzlerce kullanıcı için bir beta programı oluşturdu. Kuiper ise şimdi rastgele bir uydu fırlatmış değil.

Kuiper Uyduları, uzay aracından geniş bant sinyalleri göndermek ve almak için tasarlanmış dört Kuiper kullanıcı terminali ve McCulloch, Teksas’taki bir yer istasyonu ile temas kurma yeteneklerini test etmek için kullanılacak. Tüm test dizisi, her bir uydu üstten geçerken yalnızca 10 dakika sürecek halde ayarlanacak. Şirket, kullanıcı terminalleriyle yerde birtakım testler yaptığını ve 400 Mbps‘ye kadar azamî randıman suratları elde ettiğini tez etti. Starlink’in beta programı ise, 100 Mbps ve 200 Mbps’ye kadar indirme suratları sunuyor.

Amazon, Project Kuiper prototipi için tarih verdi

Şirket, Project Kuiper’ın ziyanlı tesirlerini azaltmaya çalışacağı konusunda garanti de vermeye çalışıyor. Kuiper ve Starlink üzere mega takımyıldızlara yönelik büyük bir tenkide yol açıyor. Bu tartışmaların nedeni takımyıldızlarının alçak Dünya yörüngesinde çok daha kalabalık bir ortama yol açması, uzayda çarpışma mümkünlüğünü artırması ve gelecekte uydu fırlatmayı daha sıkıntı hale getirmesi. Amazon, prototip uydularını test etmeyi bitirdiğinde, onları Dünya atmosferinde yakarak yörüngeden çıkaracağını argüman ediyor.

APK indir  SpaceX’in birinci sivil uzay vazifesi için geri sayım başladı!

Şirket ayrıyeten parlak uyduların gece gökyüzünün müşahedelerinin daha fazla bozulmasına yol açacağından iki prototipten birine güneşten gelen ışığı yansıtmasını azaltmak için güneşlik ekleyecek.

Pekala siz uzaydan internet sağlayama projeleri ile ilgili ne düşünüyorsunuz? Fikirlerinizi yorumlara bekliyoruz.

ETİKETLER

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Facebook Yorumları