Netflix şokta! Çalışanlar greve hazırlanıyor

TELEGRAM
0/5 Oylar: 0
Bu uygulamayı bildir

Tanım

Netflix şokta! Çalışanlar greve hazırlanıyor

Dave Chappelle uzun bir ortadan sonra The Closer isimli Stand Up güldürü gösterisiyle, Netflix üzerinde yayınlandı. Program içerisinde LGBTQ+ topluluğu hakkında kışkırtıcı yorumlar ve Chappelle’in transdışlayıcı ve radikal feminist üzere kelamları bulunduğu için pek çok kişi tarafından kaldırılması için toplumsal medya üzerinden protestolar yapılmaya başlandı. Akabinde şirket çalışanları da bir grev hazırlığı içerisine girdi.

Şirket çalışanlarının olaya dahil olmasının gerisinde yatan sebepse, şirketin CEO’su Ted Sarandos’dan oburu değildi. Sarandos, Chappelle’in son güldürü gösterisi The Closer’ı savunan bir dizi yorumda bulundu. Bunu gören Netflix’in trans çalışanları da “Şirket idaresi, bize bağlı olduğumuz bedelleri korumadıklarını gösterdi” açıklamasında bulundu.

Netflix’de alarmlar çalıyor! Transseksüel çalışanlar 20 Ekim’de grevde!

LGBT topluluğu ile içli dışlı olan platformun son gösterisi çalışanları ile Netflix‘in ortasını açtı. Toplumsal medyadan üretimi eleştiren 3 şahsa şirket içi soruşturma açılırken, şirketin CEO‘su Ted Sarandos, Dave Chapelle‘i savundu. Şovun hududu aşmadığını belirten Sarandos şunları aktardı:

Birtakım şahıslar nefret konusunda sonu nereye çektiğimizi sordu. Netflix‘te nefreti yahut şiddeti kışkırtmak için tasarlanmış içeriklere müsaade vermiyoruz ve The Closer‘ın bu çizgiyi aştığına da inanmıyoruz

Netflix şokta! Çalışanlar greve hazırlanıyor

Şirket, çalışanlara açılan soruşturmalar hakkında gelen soruları da yanıtladı. Şirketin baş yazılımcısı Terra Field ve başka 2 kişinin, toplumsal medyada yapmış oldukları paylaşımlar yüzünden soruşturma geçirmediğini ve işyeri içerisinde yaşanan kimi olaylar sebebiyle bu durumun gerçekleştiğini söyledi. Tıpkı vakitte, hassas bireylerin lisana getirdiği tenkitleri de desteklediklerini belirtti.

Netflix’in trans kümesinin önderi şirketin CEO’su Sarandos’un, Chappelle’i savunmasının akabinde, The Verge’e açıklamada bulundu.

Trans hayatları ve hakları kıymetlidir. Netflix’de trans topluluğuna ziyan veren içerikleri tekrar tekrar yayınlayarak hizmet ettiğimiz ideolojiye ziyan verdi. Üstelik platform, transları temsil eden ve yükselten içerik oluşturmada daima başarısız olarak, dünyayı eğlendirme misyonumuza da katkı sağlayamadı. Daha uygununu yapabiliriz ve yapmalıyız

APK indir  Twitter’dan #AppleEvent aktifliğine özel hareket!

Terra Field vazifesine geri döndü

Field, salı akşamı attığı bir Tweet’le “QBR toplantısına katılmamda berbat bir niyet olmadığını tespit eden şirket, beni eski misyonuma tekrar atadı. Yaşadığım bu süreç sonrasında bir kaç gün müsaade kullanacağım.” dedi. Field misyonuna dönmeden evvel Chappelle’in yapmış olduğu şeyin ziyanlı tesirlerine dair bir Tweet daha attı. Yapılan şakaların transseksüel topluluğuna direkt ziyanlı olarak yorumlanabileceğini bu sebeple dikkat edilmesi gerektiğini söyledi.

Sarandos, yaşanan gelişmelerin akabinde protesto edenleri öfkelendirecek bir dizi açıklamada bulundu ve akabinde Netflix çalışanlarına seslenerek sağduyulu olmaya çağırdı.

Chapelle günümüzün en tanınan komedyenlerinden biri ve onunla uzun müddettir devam eden bir mutabakatımız bulunuyor. Onun Sticks & Stones isimli yeniden tartışmalara sebebiyet veren bir başka üretimi, bizim bugüne kadarki en çok izlenen ve ödül alan stand up imalimiz oldu. Netflix’te kimileri ziyanlı içerik olduğuna inansa bile, yaratıcı ve üretken fikirlerin özgürlüklerini desteklemek için çok çalışıyoruz.

Siz bu bahis hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda bizlerle paylaşmayı unutmayın!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Facebook Yorumları