Bir dönemin yıldızı: HTC nasıl bu hale geldi?

TELEGRAM
0/5 Oylar: 0
Bu uygulamayı bildir

Tanım

Bir dönemin yıldızı: HTC nasıl bu hale geldi?

Bir vakitlere damgasını vuran ve taşınabilir bölümün gelişmesine büyük katkı sağlayan HTC, yıllardır yaşadığı makûs günleri geride bırakamadı. Yanlış siyasetler sonucunda evvelden adeta hükmettiği pazardan silinme raddesine gelen üretici, bu süreçte neler yaşadı. Gelin bakalım…

1997 yılında Tayvan’da kurulan High Tech Computer Corporation yahut bildiğimiz ismiyle HTC, birinci etapta dizüstü bilgisayar üretmeye başladı. Kuruluşundan bir yıl sonra dünyanın birinci dokunmatik ve kablosuz avuç içi aygıtını tasarlamaya başlayan şirket, bölümde birçok unsur de imza attı.

Birincilerin markası: HTC

HTC denildiğinde elbet akıllara güçlü ve kendi has dizaynlara sahip telefonlar, HTC Sense arayüzü ve tabi ki taşınabilir bölüme kazandırdığı birinciler geliyor. Yıllarca birincilerin markası olan firma; birinci dokunmatik ekranlı akıllı telefonlardan birini 2000’de piyasaya sürdü. Ayrıyeten birinci Android işletim sistemli, birinci Microsoft işletim sistemli , birinci Microsoft 3G, Birleşik Krallık’taki birinci 4G takviyeli telefonu farklı başka güçsüz kaldığı taşınabilir dala sundu.

Bir dönemin yıldızı: HTC nasıl bu hale geldi?

Bilhassa 2011 ve sonraki birkaç yıl isminden fazlaca kelam ettiren ve pazarda Samsung ve Apple’ın ardında üçüncü olan HTC; Sony, Nokia ve LG üzere yanlış siyasetler sebebiyle büyük yara aldı. 2011 yılında Amerika pazarının yüzde 24’ü ele geçiren firma, tüm dünyada isminden kelam ettirdi. Tüm olanlar bu muvaffakiyetten sonra oldu.

2011 yılındaki muvaffakiyet, o açıklamayı getirdi

ChaCha, Salsa, Sensation XL, Amaze 4G ve Wildfire S de dahil olmak üzere toplam 28 akıllı telefonu 2011 yılında piyasaya süren şirket, her segmentte muvaffakiyet kazanmıştı. Beşerler Beats Audio, kutudan çıkan o eksiksiz kulaklık ve son derece güçlü materyali sebebiyle HTC’ye yönelirken, 2012 yılında yapılan bir açıklama tüm gidişatı olumsuz etkilemeye başladı. En azından birinci kıvılcımı yakmış oldu.

Bir dönemin yıldızı: HTC nasıl bu hale geldi?

HTC’nin o devirde de CEO’luğunu yapan Peter Chou, 2012 yılında şirket için epeyce yanlış bir kararı açıkladı. CEO, böylesine başarılı giden üreticinin bundan sonra sadece kıymetli ve üst seviye akıllı telefon üreteceğini söyledi. Bu da uygun fiyatlı telefonların artık marka nezlinde son bulması manasına geliyordu.

HTC, Apple’ın müsaadeden gitmek istedi

Açıklama ile birlikte HTC’nin Apple’ı örnek aldığı düşünülmeye başlamıştı. Hakikaten Amerikan devi Apple, en başından beri her yıl az sayıda telefon tanıtıp, bu telefonları 1000 dolar bandından satışa sunuyordu. Bu gelişme sonrasında HTC için iflas çanları çalmaya başladı. Tabi, duyabilene…

APK indir  Konuşan Tom Altın Peşinde
Bir dönemin yıldızı: HTC nasıl bu hale geldi?

Alınan karar şirket için epeyce berbattı. Gerçekten üretici sırf zenginler tarafından değil, düşük bütçeli beşerler tarafından da sevilmişti. 2012 yılında üst düzey telefonları yüksek fiyattan satışa sunmaya başlayan HTC, dur durak bilmeden kusur yapmayı sürdürüyordu. O denli ki yeni siyasetin üzerinden fazla bir vakit geçmeden ikinci açıklama geldi. HTC, Microsoft ile iş birliğine gitti.

Yanılgı, yanılgı; kusurlar

Marka prestijini korumak için başlattığı süreçte batmak üzere olan Windows Phone işletim sistemini akıllı telefonlarına adapte etmeye başlayan HTC, eser gamını ziyadesiyle çeşitlendirmeyi başardı. Şirket, 2012 yılında toplam 31 akıllı telefon tanıttı. Bu telefonların 27 tanesi alışılageldiği üzere Android ile kutudan çıkarken, 4 tanesi Windows Phone’u çalıştırıyordu.

Bir dönemin yıldızı: HTC nasıl bu hale geldi?

2012 yılı içerisinde tanıtılan telefonlar ortasında HTC Windows Phone 8S, One SV ve Primo üzere modeller yer alıyordu. Bir yandan dalda önder olan Samsung ve onu takip eden Apple ile gayret eden üretici, bir yandan da yüzüne bakmadığı garibanlarla uğraşıyordu. O denli ki alt ve orta segmentten elini ayağını çeken HTC, Çinlilerin yükselen yıldızlarıyla tatsız bir formda tanıştı: Huawei ve Xiaomi.

Çinli istilası başladı

Bu süreçte Çin’de popülerleşen ve küresel pazara yavaş yavaş selam veren Huawei ve Xiaomi, HTC’nin hor gördüğü düşük bütçeli insanlara adeta kucak açtı. Bir anda düşüşe geçen HTC, marka bedelini korumak için çıktığı yolda bırakın yol kat etmeyi, elindeki prestiji da kaybetti.

Bir dönemin yıldızı: HTC nasıl bu hale geldi?

Üst düzey telefon üretmenin yanlış olduğunu geç de olsa fark eden yöneticiler, 2013 yılına gelindiğinde tekrar aşağılara göz kırpmak zorunda kaldı. Yıl içerisinde evvelki iki yıla göre daha az aygıt tanıtan firma, orta segmente de eser kazandırmaya başladı. 2013 yılında 18 akıllı telefonla kullanıcıların karşısına çıkan HTC, Windows Phone işletim sistemini de yavaş yavaş terk ediyordu.

Dünyanın tamamı metalden olan birinci telefonu: HTC One

Tanıtılan 18 telefondan sadece birisi Windows Phone ile kutudan çıkıyordu. O da HTC 8XT modeliydi. Öbür modeller ortasında Desire 700, Butterfly S ve Desire 200 üzere aygıtlar yer alıyordu. Lakin içlerinde en tanınan olan telefon, materyaliyle bölümde birinci olan HTC One’dı.

APK indir  Swamp Attack indir yukle ucretsiz free 2021 4.0.7.95
Bir dönemin yıldızı: HTC nasıl bu hale geldi?

2013 yılının enlerinden olan HTC One, tamamı metal olan birinci akıllı telefon olarak piyasaya sürüldü. 4.7 inç Harika LCD 3 panelli 1080×1920 piksel FHD çözünürlükte 469 ppi piksel yoğunluğunda ekrana sahip olan One, büyük bir kitle tarafından M7 olarak hafızlara kaydedildi.

2GB RAM ve 32GB / 64GB depolama seçeneklerine sahip olan telefon, öteki HTC’ler üzere Beats Audio ses sitemine sahipti. Bu telefonla tekrar kendini hatırlatan şirket, en büyük rakiplerinden birini de yakalamıştı. Tıpkı yıl tanıtılan Galaxy S4 ile HTC One neredeyse tıpkı performansı veriyordu. Lakin bu durum satış sayılarına yansımadı.

Bir dönemin yıldızı: HTC nasıl bu hale geldi?

Her şeye karşın Samsung fark attı

Performans ve özellik açısından Samsung’un amiraliyle baş başa yarışan, gereç kalitesi açısındansa rakipsiz olan HTC One, satış sayılarıyla Galaxy S4’ün yanından dahi geçemedi. Galaxy S4, telefondan tam 7 kat daha fazla satıldı. Lakin HTC değerli bir başarıyı kendi açısından elde etmişti.

Bir dönemin yıldızı: HTC nasıl bu hale geldi?

HTC’nin One modeli şirketin o periyoda kadar en çok satılan akıllı telefonu oldu. Aygıt, yaklaşık üç aylık süreçte 4 milyon adetten fazla satıldı. Sonrasında tanıtılan HTC’ler sırf üst segmente değil, alt segmente de hitap etmeye başladı.

Çift art kameralı birinci telefon: HTC One M8

Tekrar bir birinci ile 2014 yılına adım atan HTC, One M8 modelini Mart ayında karşımıza çıkardı. Tanıtılan telefon, dünyanın birinci çift art kameralı akıllı telefonuydu. 5.0 inç FHD çözünürlükte Üstün LCD3 ekranlı One M8, metal kasa geleneği de sürdürdü. Isınma problemiyle baş ağrıtan Snapdragon 801 bu telefonda yer alıyordu.

Bir dönemin yıldızı: HTC nasıl bu hale geldi?

2014 yılını orta segment modellerle geçiren üretici, toplam 29 akıllı telefon tanıttı. One M8’in Windows Phone’lu versiyonu tekrar yıl içerisinde kullanıcıya sunulurken; Desire 620, Desire 820 ve Desire Eye modelleri yıl içerisinde resmiyet kazandı.

Bir dönemin yıldızı: HTC nasıl bu hale geldi?

Tüm bunlara karşın güç kaybetmeye devam eden HTC, marka pahasını koruyamayarak büyük yara aldı. Şirketin One M9’a giden süreçte pazar bedeli yarı yarıya düştü. Bu süreçte sürat kazanan Çinliler pazarı domine etmeye başlamıştı. Huawei ve Xiaomi’nin yükselişi karşısında bir şey yapamayan üretici, tıpkı azimle üst düzey telefonları standart tasarım çizgisiyle pazara kazandırıyordu.

APK indir  beIN SPORTS TR 2.3.5

“Ne yaparsam olmuyor, olmuyor eskisi gibi…”

Beşerler yüksek fiyatlı ve tıpkı gözüken HTC telefonlarından sıkılmıştı. 2012’de yaşanan siyaset değişikliği de HTC’nin hayran kitlesini daraltmıştı. Bu sebepten dolayı şirket ne kadar kaliteli telefon üretirse üretsin kimse aygıtlarla ilgilenmiyordu. Sürecin sonunda fiyat düşürmeyen ve yeniliklere ayak uyduramayan HTC, pazar hissesini büyük oranda kaybetti.

Bir dönemin yıldızı: HTC nasıl bu hale geldi?

Elindeki parayı da gerçek dürüst kullanamayan firma, yalnızca tekrar eden modeller ve yanlış siyaset yüzünden unutulmamıştı. HTC, makus reklam stratejisi sebebiyle de kaybediyordu. Hakikaten şirket, 2013 yılında reklam için Iron Man’i canlandıran Robert Downey ile kısa bir tanıtım sineması çekti. Birkaç dakikalık reklam sineması için oyuncuya 12 milyon dolar ödeme yapıldı.

1 milyar dolar reklam, 0 yarar

Birebir yıl yalnızca Robert Downey’e değil, birçok beşere ve reklam çalışmasına servet ödendi. HTC idaresi o yıl 1 milyar dolarlık reklam bütçesi ayırmıştı. Böylesine bir risk, iddia edildiği üzere HTC’yi toparlayamadı. Şirketin marka pahası erimeye devam etti.

Her geçen yıl daha az telefon tanıtmaya başlayan ve bu işlerden elini kolunu çeken HTC, 2017 yılına gelindiğinde Ar-Ge departmanının bir kısmını 1.1 milyar dolar karşılığında Google’a sattı. O yıl şirket sadece 6 akıllı telefon tanıttı ve hiç biri yankı uyandırmadı.

Öykünün sonuna gelindi

2018 yılında 7 telefon üreten ve açık açık biz kaybettik diyen firma, 2019 yılında ufak bir atak (!) yapmaya kalktı. HTC, 2019’da tam tamına 8 akıllı telefon tanıttı. Derken bir efsane daha çoktan hayatımızdan çıkmıştı.

Bir dönemin yıldızı: HTC nasıl bu hale geldi?

2020 ve 2021 yılında taşınabilir bölümde başarılı olamayan HTC, yanlış siyasetlerin en büyük kurbanlarından oldu. “2021 yılı da biterken Çinli firmaların esiri haline gelen kullanıcılar, HTC’nin materyal kalitesini, ses sistemini ve o savlı ekranlarını sonsuza kadar unutmamaya yeminli bir halde “HaTiCe” esprisini yaptı ve hayat uğraşı vermeye devam etti…“, öykü de burada noktalandı.

Pekala siz HTC ile ilgili ne düşünüyorsunuz? Daha evvel HTC’nin telefonlarını kullandınız mı? Yorumlarda belirtebilirsiniz…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Facebook Yorumları