Elon Musk, Starship’in fırlatılması için tarih verdi

TELEGRAM
0/5 Oylar: 0
Bu uygulamayı bildir

Tanım

Elon Musk, Starship’in fırlatılması için tarih verdi

Starship, SpaceX tarafından tasarlanan tekrar kullanılabilir bir fırlatma aracı olarak biliniyor. Starship Programı birinci yıllarda küçük bir geliştirme takımına sahipken, 2018 yılından itibaren büyük bir geliştirme ve inşa takımı edindi. Elon Musk, Crew Dragon‘un 2020 Mayıs ayında fırlatılmasından sonra bu programın SpaceX‘in en büyük öncelliği haline geldiğini belirtti.

Starship roketi, Teksas‘ta hala geliştirme basamağında. Fırlatma kulesi ve uzaya ulaştığında araca güç verecek olan vakumlu Raptor motorların montajı üzere temel ögelerde büyük ilerleme kaydedildi. Elon Musk, Starship için daha evvel yapılacağını söylediği lansman gecikti. Artık fırlatma için gerekli evrakları toparladıktan sonra, roketin nihayet önümüzdeki ay birinci yörüngesel uçuş denemelerine hazır olacağını söylüyor.

SpaceX, Starship’i fırlatmak için neyi bekliyor?

SpaceX, Starship‘in Brownsville, Teksas dışında bulunan geliştirme pozisyonundan uçuş denemesi yapmak için ABD Federal Havacılık Yönetimi‘nden (U.S. Federal Aviation Administration – FAA) onay talep edecek. Bu onayın alınma sebebi ise yönetimin fırlatma sırasında mümkün bir aksilik durumunda en az risk sağlamak için tüm tedbirlerin alındığından emin olması gerekmesidir.

Elon Musk, Starship’in fırlatılması için tarih verdi

Bu atmosfer uçuş denemesinin akabinde SpaceX‘in en büyük maksadı, Starship ve Muhteşem Heavy güçlendiricinin kombine edilmiş halini Dünya yörüngesinin de dışına fırlatmak olacak. Elon Musk, şirketin teknik olarak bu adıma hazır olduğunu söyledi. Lakin FAA‘nın lansman lisansı vermek için kamuya açık yorumlar yapmak konusunda yaptığı son davet, talebin onaylanmasını geciktirebilir. Bu durum, süreci bir aydan fazla uzatabilir.

Geçtiğimiz hafta belediye toplantıları sırasında, Starship destekçileri ve ona karşı olanlar bir ortaya geldi. Bir sonraki adım şimdi atılmadan FAA‘nın SpaceX ile birlikte gözden geçirmesi gereken mevzuları gündeme getirdiler. Böylece her iki taraf da mutabakata varabilecek.

APK indir  NASA’nın Mars keşif aracı yeni imajlar gönderdi

Bununla birlikte FAA, bir test gayesiyle süreksiz bir lisans verme ihtimali var. Bu durum devam ederken başlatma müsaadelerini tekrar gözden geçirerek kimilerinin giderilmesini sağlayabilir. Böylece hem SpaceX‘in Starship planları aksamayacak hem de gerekli güvenlik tedbirlerinden emin olmaya kâfi vakit olacak.

Siz SpaceX‘in Starship fırlatma roketinin yapılacak lansmanı hakkında ne düşünüyorsunuz? Fikirlerinizi yorumlarda bizimle paylaşabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Facebook Yorumları