Notice: Trying to access array offset on value of type null in /home2/serd7175/public_html/wp-content/themes/appyn/functions.php on line 1451

Uzay istasyonundaki su, astronotların sıhhatini tehlikeye atıyor!

TELEGRAM
0/5 Oy yok

Bu uygulamayı bildir

Tanım

Uzay istasyonundaki su, astronotların sıhhatini tehlikeye atıyor!

Yeni bir çalışma, mikrobiyal popülasyonların uzay vazifeleri sırasında içme suyu güvenliğini nasıl etkilediğini araştırıyor. Astronotlar, Dünya görüntülü istasyonda yaşadıkça biyolojik gereç birikiyor, gelişiyor ve yayılıyor. Küçük olmalarına karşın, viral ve bakteriyel suşlar olumsuz sonuçlara yol açabilir. Besin zehirlenmesi yaşayan herkes, tek hücreli bir organizmanın neden olabileceği hasarı bilir. İşte yeni çalışmada araştırmacılar, bu mikropları araştırdı. Lakin tek bir farkla; uzaydaki mikropları…

Uzay istasyonundaki mikropları inceliyorlar

Bilim insanları Milletlerarası Uzay İstasyonu‘ndaki (ISS) mikropları araştırdıkları yeni bir çalışmayı Nature‘da yayımladı. Rastgele bir vazife için pak su koşul. Lakin suyu uzaya çıkarmak göz korkutucu bir vazife. Bu nedenle NASA, istasyon grubunun yıllık olarak gereksinim duyduğu su için Çevresel Denetim ve Ömür Takviye Sistemini geliştirdi.

Uzay istasyonundaki su, astronotların sıhhatini tehlikeye atıyor!

Çevresel Denetim ve Hayat Dayanak Sistemi, atık suyu üç basamaklı bir süreçte temizliyor. İki farklı filtrasyon süreci ve bir katalitik oksidasyon süreci ile su, organik bileşik ve mikroorganizmadan arınıyor. En azından o denli olması gerekiyor. Lakin hakikaten o denli mi?

Arizona Eyalet Üniversitesinden Jiseon Yang ve meslektaşları, vakit içinde istasyondaki su sisteminden izole edilen farklı bakteri popülasyonları belirledi. Takım, bu çeşitli tiplerin uzay vazifelerini engelleyebilecek küçük toplu ekosistemleri nasıl oluşturduklarını inceledi. Bununla birlikte, bu biyofilmler hala biraz gizemli. Dünya atmosferinin dışında ne yaptıklarını bilmiyoruz.

Çalışmanın bulguları açıkça telaş verici

Araştırmacılar, 2008 ve 2015 yılları ortasında uzay istasyonundaki su sisteminden toplanan mikrobiyal izolatları inceledi. Takım, biyofilmlerin oluşma yeteneğinin yanı sıra antibiyotik direnci dahil olmak üzere bir dizi niteliğe odaklandı. Bakterilerin astronotlar için gerçek bir tehdit oluşturabileceğini buldular. Bilhassa de uzay seyahatleri sırasında bağışıklık sisteminin zayıfladığını göz önünde bulundurursak.

Uzay istasyonundaki su, astronotların sıhhatini tehlikeye atıyor!

ISS’deki spesifik bir bakteri izolatı olan Burkholderia, hemolitik aktivite (kırmızı kan hücrelerini yok etme yeteneği) sergileyerek astronot sıhhatinin risk altında olabileceğini gösterdi. Bununla birlikte, istasyondaki su şimdilik muteber. Tekrar de bu çalışma, bu durumun vakit içinde değişebileceğini ortaya koyuyor. Daha da değerlisi, bu çeşitli mikropların muhtemel sıhhat tesirleri oluşturmak için birlikte nasıl çalıştığını gösteriyor.

ETİKETLER

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Facebook Yorumları