Notice: Trying to access array offset on value of type null in /home/serd7175/public_html/wp-content/themes/appyn/functions.php on line 1451

Üzerinde iki Türkçe mesaj bulunduran Lucy uzay aracı fırlatıldı

TELEGRAM
0/5 Oy yok

Bu uygulamayı bildir

Tanım

Üzerinde iki Türkçe mesaj bulunduran Lucy uzay aracı fırlatıldı

Güneş sistemindeki asteroitleri incelemek üzere uzaya fırlatılan Lucy uzay aracı başarılı bir biçimde vazifesinin birinci etabına başladı. 12 yıl sürecek uzunca bir vazifeye başlayan Lucy, ULA tarafından geliştirilen Atlas V roketi ile başarılı bir kalkış ile uzaya ulaştı.

Jüpiter’in Lagrange noktalarının yanı başında bulunan Truva asteroitlerini keşfetmek üzere NASA tarafından geliştirilen uzay aracı, tıpkı anda en fazla asteroiti keşfeden birinci araç olacak. Buna nazaran Lucy, 12 yıllık vazife mühleti boyunca 8 tane asteroiti keşfetmesi planlanıyor.

Lucy, güneş sisteminin evrimini anlayacak

Güneş sisteminin evrimini anlamaya yardımcı olacak ve gezegen oluşumunun “fosilleri” olarak kabul edilen Truva asteroitine ulaşana kadar birçok farklı asteroit görecek olan Lucy, kalkıştan bir saat sonra Atlas V roketinden ayrıldı.

Bu ayrılma sonra ikinci motor ile yoluna devam eden uzay aracı, seyahatinin birinci ayağını başarılı bir biçimde sürdürüyor. Ekim 2022’de dünya etrafındaki birinci yerçekimi dayanağını alacak olan Lucy güneş etrafındaki görüngesine başlamadan pillerini de şarj etmeye başladı.

2024’te diğer bir yerçekimi yardımı için dünyaya dönecek olan Lucy, 2025’te Donaldjohanson asteroitinin (ana asteroit neslinin yakınında) yanından geçecek. Daha sonra 2027’de uzay aracı birinci olarak Jüpiter’in önünde buluna birinci Truva asteroitleri sürüsünü ziyaret edecek. Akabinde 2031’de üçüncü bir yerçekimi yardımı için dünyayı yine ziyaret edecek. Sonunda ise 2033’te ikinci defa asteroit sürüsünü görecek.

Üzerine yerleştirilen 20 bildiriyle uzaydaki misyonuna başlayan Lucy, iki tane Türkçe bildiriye sahip. Bu iletilerden biri bir Atasözü olurken, biri Orhan Pamuk tarafından kaleme alındı. Lucy üzerine yerleştirilen atasözü, “Balta ormana girdiğinde ağaçların birden fazla “hiç değilse sap bizden biri” dedi”.

APK indir  Hızlı test artık daha kolay: Hey Siri! Covid miyim?
Üzerinde iki Türkçe mesaj bulunduran Lucy uzay aracı fırlatıldı

Orhan Pamuk’un kaleme aldığı kelam ise, “Daha çok sevmek, daha çok gülmek, daha çok düşünmek isterdik. Daha çok görmek, daha çok anlamak, daha çok güvenmek isterdik. Artık bizden kalanlar bu istekler ve bu sözler. Huzur, düşler, uyku ve öpüşler vardı. Beşerler, meyveler, kağıtlar ve kalemler de vardı. Zira hiçbir şey hayat kadar şaşırtan olamaz. Yazı hariç. Evet, olağan, tek teselli yazı hariç.” biçiminde.

ETİKETLER

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Facebook Yorumları